28 Şubat'ın sanayiye darbesi

  • Giriş : 03.09.2006 / 00:00:00

Bakan Ali Coşkun, ''İmam Hatipleri kapatmak için meslek liselerini öldürdüler. 28 Şubat'ın vurduğu en büyük darbe odur'' diye konuştu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

AK Parti Aliağa ilçe binasında partililerle sohbet eden Bakan Coşkun, İzmir'in Türkiye'nin kalkınmasında önemli bir yer olduğunu, Aliağa'nın da sanayileşme bakımından cazibe merkezine dönüştüğünü belirtti. İlçenin hızlı gelişimini takdirle izlediğini kaydeden Coşkun, ''Yeter ki çarpık sanayileşme ve kentleşme olmasın. Bunun için ilçe belediyemize büyük görev düşüyor. Bozuk ve çarpık yapılaşmayı düzeltmek yenisini kurmaktan daha zordur'' dedi.

''SANAYİYE EN BÜYÜK DARBE''

''İmam Hatipleri kapatmak için meslek liselerini öldürdüler. 28 Şubat'ın sanayiye vurduğu en büyük darbe odur'' diyen Bakan Coşkun sözlerini şöyle sürdürdü:

''Üniversiteye giriş şansı yok edilince aileler, meslek liselerini tercih etmediler. Ben meslek lisesi mezunuyum. Elektrik Mühendisi oldum. Ondan sonra ekonomi okudum. Büyük hizmet yapmak nasip oldu. Şimdi de Sanayi ve Ticaret Bakanıyım. İnsanın önüne engel çıkarmak, eğitim özgürlüğünü frenlemek kadar kötü bir şey yok. Almanya'da adam emekli olur. Tekrar gider bir okul bitirir. Mahallenin musluk tamirini yapacaktır adam, gider bir belge alır sertifika alır. (Sen okuyacaksın, sen okumayacaksın, sen üniversiteye devam etmeyeceksin) demek kadar kötü bir şey olmaz. Ekonomide en büyük sorun kayıt dışı ekonomi. Sanayide de en büyük sorun kalifiye eleman sorunu.''

''YÖK'TEKİ YANLIŞLIK DÜZELTİLMELİ''

Coşkun, gazetecilerin sorularını da yanıtladı. ''Bu sorunu nasıl aşmayı düşünüyorsunuz?'' sorusunu Bakan Coşkun şöyle cevapladı:

''Sorunu aşmak, Milli Eğitim Bakanlığımızı ilgilendiriyor. YÖK'teki bu yanlışlığın düzeltilmesi gerekiyor. Biz de Sanayi ve Ticaret Bakanlığı olarak Organize Sanayi Bölgelerinde meslek okullarının kurulması için yasayı değiştiriyoruz. Özel sektör bu işe destek vermeye hazır.

Meslek lisesini bitirene rahatlıkla istediği fakülteye girebilme kolaylığını getirmeliyiz. Şimdi ülkemize baktığınız zaman yüzde 70 normal lise, yüzde 30 meslek lisesi eğitimi var. Avrupa'ya baktığınız zaman tamamen tersi. Demek ki bir bildikleri var. Meslek lisesi mezunlarından her üçünden biri boşta geziyor. Meslek lisesi mezunlarının işsiz olması Türkiye'nin ayıbı.

Meslek lisesinden mezun olanlar mükemmel yetişmiyor ancak fabrikaya geldiğinde işi bildiğinden dolayı kısa sürede uyum sağlıyor. Onun için mutlak surette sanayinin gelişmesi için bu yönde eğitimi teşvik etmeliyiz.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious