28 Şubat'ın ünlü hakimi gözaltında

28 Şubat'ın ünlü hakimi gözaltında.22587
  • Giriş : 10.10.2008 / 23:46:00

Eski DGM Hakimi, 'Kudüs Gecesi'ni düzenleyen Refah Partili Sincan Belediye Başkanı Bekir Yıldız ve 9 kişiyi tutuklayarak cezaevine göndermişti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

''Ergenekon'' soruşturması kapsamında yapılan son operasyonda tutuklanan 6 kişiden Türkiye Futbol Federasyonu Tahkim Kurulu Üyesi emekli Hakim Albay Tanju Güvendiren ile tıp doktoru Hüseyin Nazlıkul hakkında tahliye kararı çıktı.

Soruşturma çerçevesinde tutuklanan Güvendiren ile Nazlıkul'un yanı sıra gazeteci Tuncay Özkan, eski İstanbul Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürü Adil Serdar Saçan ve eski Esenyurt Belediye Başkanı Gürbüz Çapan ile İP Genel Başkanı Doğu Perinçek'in eski avukatı ve Aydınlık dergisi yazarı Emcet Olcaytu'nun tutuklanmasına avukatlarınca itiraz edildi.

İtirazı değerlendiren İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi Heyeti, Tanju Güvendiren ile Hüseyin Nazlıkul'un tahliyesini kararlaştırdı. Diğer 4 kişiye ilişkin tahliye talebi ise reddedildi.

28 ŞUBAT'IN ÜNLÜ HAKİMİ

Ergenekon soruşturması kapsamında Ankara'da eski Askeri Yargıtay üyesi Tanju Güvendiren de gözaltına alındı. Güvendiren, 28 Şubat sürecinde Ankara'da cüppeleriyle gözaltına alınan Aczmendileri tutuklayan hâkimdi.

Eski DGM Hakimi, 'Kudüs Gecesi'ni düzenleyen Refah Partili Sincan Belediye Başkanı Bekir Yıldız ve 9 kişiyi tutuklayarak cezaevine göndermişti. Kapatılan Devlet Güvenlik Mahkemeleri (DGM)'nde askerî üye sıfatıyla görev yapan Güvendiren, ilginç kimliğiyle dikkat çekiyor. Güvendiren, MİT'in suç duyurusu üzerine başlatılan soruşturmada eski Emniyet İstihbarat Başkanı Hanefi Avcı'yı tutuklayan hâkimdi. Avcı, 2 Şubat 1997 tarihinde TBMM Susurluk Komisyonu'nda yaptığı şok açıklamalarda Emniyet, MİT ve Jandarma içinde mafyayla çıkar ilişkilerine giren grupların bulunduğunu, bu grupların yargısız infazlardan sorumlu olduklarını söylemişti. Güvendiren, Tansu Çiller'in DYP genel başkanı olduğu 2002 seçimlerinde Balıkesir'den milletvekili adayı da olmuştu.

TUNCAY ÖZKAN İLE YAKIN İRTİBATI VARDI

Tutuklanan doktor Hüseyin Nazlıkul mahkemeye verdiği ifadede Cumhuriyet Gazetesi yazarı İlhan Selçuk ile Almanya`da bir kitap fuarında çevirmen olarak yardımcı olduğunu, 2003-2004 yılları arasında Kanal Türk`ün kuruluşu sürecinde sağlık programları yapmak için Tuncay Özkan ile irtibatı olduğunu söyledi. Nazlıkul, PKK ile bağlantısının olduğu yönündeki iddiaları kabul etmeyerek `Almanya`da bulunduğum zamanlarda Alman polisinin bu örgüt hakkında telefon dinlemelerinin çözümlerini yapmaktaydım. Terör örgütünün eylemlerini TV kanallarındaki oturumlarda kınadığım için tehdite maruz kaldım. Türkiye`ye geldim askerliğimi yaptım. Bu örgüt askerliğini yapanlara hain gözü ile bakmaktadır` demişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*