282 bin kişi kayıt altına alındı

282 bin kişi kayıt altına alındı.8052
  • Giriş : 15.05.2009 / 15:55:00

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Başkanvekili Fatih Acar, son 8 ayda kayıt dışıyla mücadele konusunda yapmış oldukları çalışmalar sonucu, 282 bin kişinin kayıt altına alındığını bildirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Acar, Sosyal Güvenlik Haftası etkinlikleri çerçevesinde İstanbul'da düzenlediği basın toplantısında, sosyal güvenliğin; güncelliğini her dönem artırarak devam ettiren, toplumun tüm kesimlerini ilgilendiren konuların başında geldiğini, SGK'nın hem sigortacılık hem de sağlıkta 70 milyon insanla ilgili hizmetleri bulunduğunu ifade etti.

Bugün itibariyle bakıldığı zaman SGK'nın bütçesinin 106 milyar lira olduğunu belirten Acar, 11 Mayıs'ta başlayan Sosyal Güvenlik Haftası kapsamında kutlamaların etkin bir şekilde devam ettiğini, 17 Mayıs'a kadar sürecek hafta dolayısıyla çeşitli etkinlikler gerçekleştirdiklerini, dün akşam İstanbul'da en yüksek prim ödeyen 15 işvereni ödüllendirdiklerini, 81 il müdürlüğünde düzenli prim ödeyenlere teşekkür plaketi sunduklarını, yarın da Türkiye'de en yüksek prim ödeyen ilk 15 mükellefe Ankara'da plaket vereceklerini kaydetti.

Önümüzdeki süreçte vatandaş odaklı bir kamu hizmeti gerçekleştirmeyi hedeflediklerini kaydeden Acar, sosyal güvenlik konusunda 15'e yakın sivil toplum kuruluşunu ziyaret ettiklerini, kayıt dışı sorunun çözümü konusunda sivil toplum kuruluşlarının kendilerine destek vereceğini söylemesinin kendilerini sevindirdiğini dile getirdi.

Acar, ''Kayıt dışı konusu sadece bugünün sorunu değildir. Bu geçmiş birikimin sonucudur. Bu sorunu mutlaka çözmemiz gerekiyor. Kurum olarak kayıt dışı konusunda son derece hassas olduğumuzu ifade ediyoruz. Ama kayıt dışı sorununu hemen bugün, aniden çözülebilecek bir sorun olarak görmediğimizi, bunun kısa, orta ve uzun vadeli bir dönemde çözmemiz gereken bir sorun olduğunu ifade ediyoruz'' dedi.

Kayıt dışı konusunda SGK'nın çok önemli çalışmalar yaptığını anlatan Acar, ''Son 8 ayda kayıt dışıyla mücadele konusunda yapmış olduğumuz çalışmalar sonucunda 282 bin kişinin kayıt altına alındığını söyleyebilirim. Özellikle 15 kamu, kurum kuruluşuyla yapmış olduğumuz bilgi alışverişi çerçevesinde bu bilgilerin değerlendirilmesi sonucunda 272 bin kişi, Alo 170 Kayıtdışı İstihdam Hattı'na gelen ihbarların değerlendirilmesi sonucunda yaklaşık 11 bin kişinin kayıt altına alındığını net bir şekilde ifade edebiliyoruz'' şeklinde konuştu.

SGK'nın, kayıt dışı sorununu 3 yıllık bir dönemde gelişmiş ülkeler düzeyindeki yüzde 8-10'lar seviyesine indirmeyi bir hedef olarak gördüğünü belirten Acar, cezalandırmayı en sona bırakan bir yönetim anlayışıyla 3 yıl içerisinde söz konusu hedeflere ulaşarak bu sorunu çözme kararlılığında olduklarını vurguladı.

-2009'DA 100 TANE DAHA SOSYAL GÜVENLİK MERKEZİ-

Fatih Acar, sosyal güvenlik reformuna değinirken, yeni sosyal kurumsal yapının çok önemli ölçüde oluştuğunu, bir yıllık yoğun çalışmanın ardından bugün gelinen noktada 81 il müdürlüğünün artık oturduğunu, teşkilatlanmanın tamamlanması konusunda önemli adımlar atıldığını anlattı.

Bu yıl ilave olarak 100 adet daha sosyal güvenlik merkez müdürlüğünün hayata geçeceğini bildiren Acar, ''Yönetim kurulu tarafından Türkiye'de 435 tane sosyal güvenlik merkezi müdürlüğü kurulması kararı alınmıştı. Hedef; 2 yıllık süre içerisinde bu sosyal güvenlik merkezlerini, gerekli personel takviyesi de yapmak suretiyle, hayata geçirmek olacak'' dedi.

Geçen bir yıl içerisinde çok önemli çalışmalar gerçekleştirildiğini kaydeden Acar, kurumda 26,2 milyar liralık prim alacağı biriktiğini, 23,3 milyar liralık kurum alacağının yapılandırıldığını, bu yapılandırma sonucunda 6,3 milyar liranın tahsil edildiğini, diğerlerinin de şu anda tahsil aşamasında bulunduğunu bildirdi.

Bu kanun çerçevesinde ilk defa bir milyon 135 bin 409 kişinin başvuruda bulunduğunu belirten Acar, 5 puanlık prim teşvikine ilişkin olarak da, bugüne kadar 688 bin 477 işveren ve 5 milyon 689 sigortalının bu teşvikten yararlandığını anlattı.

Acar, sağlık karnesi projesi başlatılarak mükerrer olan, ölen, evlenenler için 2,5 milyon çift karnenin iptal edildiğini bildiren Acar, yaptıkları diğer çalışmalara değinirken de, sağlık harcamalarında bilimsel verilere dayanan bir kontrol sistemi gerçekleştirdiklerini, bankalarla protokollerin yenilenmesi çerçevesinde 2009'da SGK'ya yaklaşık 300 milyon lira katkı sağlanmış olduğunu kaydetti.

SGK'nın emekli aylıkları, prim tahsilatı ve sağlık giderleri bulunduğunu anlatan Acar, ''2009 prim gelirlerimiz 59,5 milyar lira, emekli aylıklarımız 68,9 milyar lira ve sağlık giderlerimiz 27,6 milyar lira. Bu kaynakların etkin ve verimli bir şekilde kullanılması son derece önemli'' dedi.

-''AYLIK BAĞLAMA SÜRESİNİ 2010'DA BİR HAFTANIN ALTINA İNDİRMEYİ HEDEFLİYORUZ''-

SGK Başkanvekili Acar, daha önce 49 gün olan ortalama aylık bağlama süresini bu yılın sonuna kadar bir ayın altına indireceklerini belirterek, 2010 yılında da bunu bir haftanın altına indirmeyi hedeflediklerini bildirdi.

Bu yılın sonuna kadar Ankara, İstanbul ve İzmir'de büyük işverenlerin işlemlerinin yapıldığı Büyük İşverenler Sosyal Güvenlik Merkez müdürlükleri açılacağını duyuran Acar, 81 il müdürlüğündeki hizmet binalarının tamamının 2009 ve 2010'da elden geçirileceğini söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*