2'nci büyük baraj inşaatı başlıyor

  • Giriş : 14.08.2007 / 04:26:00
  • Güncelleme : 13.08.2007 / 22:34:30

GAP'ın anahtar projelerinden biri olan ''Ilısu Barajı ve HES'' için yarın DSİ Genel Müdürlüğü ile Ilısu Konsorsiyumu arasında ticari sözleşme imzalanacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Ilısu Barajı ve HES Projesi'nin, Fırat'tan sonra en büyük hidroelektrik potansiyele sahip bulunan Dicle Nehri üzerinde Suriye sınırına yaklaşık 45 kilometre mesafede inşaa edileceği belirtildi.

Açıklamada, tamamlandığında gövde hacmi bakımında Türkiye'nin 2'nci, kurulu güç ve yıllık enerji üretim kapasitesi bakımından da 4'üncü büyük barajı özelliğini kazanacak olan Ilısu Barajı'nın, Dicle Nehri akımlarını ekonomik ölçüler dahilinde düzenleme yeteneğine sahip yegane depolama tesisi olduğu ifade edildi.

Tesisin, DSİ Genel Müdürlüğü tarafından geliştirilen ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nin uzun vadeli bölgesel kalkınma planının temel unsuru GAP'ın en önemli yatırımlarından biri olacağı belirtilen açıklamada, "Barajın tamamlanma süresi 7 yıldır. Ilısu Barajı ve HES tamamlandığında, temelden 135 metre yüksekliğe ve bin 820 metre kret uzunluğuna sahip olacaktır" denildi.

Açıklamada ayrıca, "Baraj gölünde yaklaşık 11 milyar metreküp su depolanacak ve her biri 200 megavat gücünde 6 üniteden oluşan ve toplam kurulu gücü bin 200 megavat olan santral ile yılda ortalama 3 bin 833 milyar kilovat/saat enerji üretimi gerçekleştirilecektir. Bu büyük enerji üretiminini yanı sıra Ilısu Barajı'nda regüle edilen ve daha sonra inşa edilecek Cizre Barajı'na bırakılan sularla Nusaybin, Cizre, İdil ve Silopi ovalarında toplam 121 bin hektar alanın modern tekniklerle sulanması mümkün olacak ve 240 megavat kurulu güçle yıllık bin 208 kilovat/saat enerji üretimi sağlanacaktır" ifadesine yer verildi.

Açıklamada, DSİ Genel Müdürlüğü ile Ilısu Konsorsiyumu arasında yarın Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler'in katılımıyla ticari sözleşme imzalanacağı kaydedildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious