"3 Alman'ın kaçırılması PKK'nın zayıflığı"

  • Giriş : 14.07.2008 / 12:45:00

Alman basını, terör örgütü PKK tarafından Türkiye'de kaçırılan 3 Alman dağcıyla ilgili, örgütün bu eylemi imkansızlıklardan dolayı dünya kamuoyunun ilgisini çekebilmek için düzenlediği görüşüne yer verdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Die Welt gazetesindeki haberde, terör örgütü PKK'nın dağcıları kaçırmasının, örgütün zayıflığını gösterdiği belirtilerek, terör örgütünün 17 yıldır yabancıları kaçırmadığına dikkat çekildi.

PKK'nın strateji değiştirerek, isteklerini şantaj yoluyla kabul ettirmeye çalıştığı belirtilen haberde, "örgütün, son dönemlerde aldığı büyük askeri ve maddi darbelerden sonra dünya kamuoyunun dikkatini çekmeye çalıştığı" ifade edildi.

Frankfurter Rundschau gazetesi ise, "Alman rehineler çoktan İran'da mı?" başlığıyla verdiği haberde, rehinelerin İran'a götürülmüş olabileceğini, ayrıca örgüt üyelerinin özellikle bu dağcıları aradıklarının ortaya çıktığını ifade etti.

Teröristlerin önce tüm 13 dağcıyı kaçırmak istediği, ancak kaçırılan Helmut H. adlı Alman'ın girişimi sonucunda sadece 3 kişiyi kaçırmaya karar verdikleri kaydedilen haberde, güvenlik uzmanlarının, bu eylemin terör örgütü PKK'nın yeni bir "terör kampanyası"nın başlangıcı olmasından endişe duydukları bildirildi.

Gazete, Almanya Başbakanı Angela Merkel'in de, teröristlere boyun eğmeyeceklerini bir kez daha belirterek, Alman dağcıların bir an önce serbest bırakılmaları çağrısında bulunduğunu hatırlattı.

Berliner Morgenpost gazetesi de, kaçırılan Alman dağcılardan hala haber alınamadığını, Merkel'in dün Paris'te görüştüğü Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'la da rehinelerin serbest kalmaları konusunda işbirliği yapmayı kararlaştırdığını yazdı.

Rehinelerin nerede tutulduklarının bilinmediği, Irak'a kaçırılmış olabileceklerinden endişe duyulduğu kaydedildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*