3 altın madalya kazandık

  • Giriş : 03.03.2007 / 00:00:00

35. Uluslararası Yaşar Doğu Serbest Güreş Turnuvası'nın ilk gününde Türkiye 3 altın madalya kazandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Ankara Atütürk Spor Salonu'nda bugün başlayan şampiyonayı Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Atalay, Güreş Federasyonu Başkanı Recai Aksu ile izledi.

Şampiyonanın açılış seremonisinde bir konuşma yapan Bakan Şahin, güreş denince Türkiye'nin akla geldiğini belirterek, büyük güreşçi Yaşar Doğu'nun adına düzenlenen turnuvanın otuz beşincisinin yapılmasından dolayı gurur duyduğunu söyledi.

Bakan Şahin, güreş hakemi olan Yaşar Doğu'nun torunu Tuba Yüksel'in yanına giderek tebrik etti.

Güreş Federasyonu Başkanı Recai Ustaoğlu da yaptığı konuşmada, görevine devam etmeyi çok istediğini, ancak sağlık sorunları nedeniyle 13 Mart'ta yapılacak federasyon seçimlerinde aday olmayacağını söyledi.

-İLK GÜNDE 3 ALTIN-

Şampiyona'da Türk sporcular ilk günde 3 altın madalya kazanırken, 2 gümüş ve 7 bronz madalya kazandı.

Erkekler, 66 kiloda finalde Japon Yenimitsu Tatsuhhiro'yu yenen Ramazan Şahin, ilk altın madalyaya uzanan isim olurken bu sporcu galibiyet sevincini Devlet Bakanı Mehmet Ali Şahin'in yanına giderek, kendisiyle paylaştı. Bu kiloda 3.'lük ABD'li Zack Esposito ile Rus Dzavkaev Rasul arasında paylaşıldı.

84 kiloda Serhat Balcı, Alman Bichinashvili'yi yenerek birinci olurken, Abdullah Güngör ile Fatih Koyuncu bu sikletin 3.'sü oldular.

120 kilo da ise 2 Türk güreşçi karşı karşıya geldi. Recep Kara'yı tuşla yenen Fatih Çakıroğlu bu kiloda altın madalyaya uzanan isim olurken, ABD'li Stenen Moeed ile Ali Rıza Kaya bronz madalya kazandı.

Bayanlarda yapılan 3 final karşılaşmasını da Moğol güreşçiler kazandı.

55 kiloda yapılan final müsabakasında Zeynep Yıldırım'ı yenen Otgonjjargal Naidan'ın yanı sıra, 48 kiloda Baasanjjargal ve 63 kiloda da Odanchimeg Badrach altın madalya kazandı.

Bu arada, bayanlar 55 kiloda üçüncülük, beşincilik maçında Emriye Musta ile güreşen Elif Çerlik karşılaşma sırasında belinden sakatlanarak hastaneye kaldırıldı.

Turnuvada yarın erkeklerde 60, 74, 96, bayanlarda da 51, 59, 67 ve 72 kilo müsabakaları yapılacak.

-OY PUSULASI İÇİN RENK SEÇİMİ YAPILDI-

Güreş Federasyonu Genel Kurulu'nda kullanılacak oy pusulalarının renkleri belirlendi.

Yaşar Doğu Güreş Turnuvası için Atatürk Spor Salonu'nda bulunan adaylar arasında yapılan kuraya göre adayların genel kurulda kullanacakları oy pusulalarının renkleri belli oldu.

Buna göre, Mustafa Öner yeşil, Osman Aşkın Bak beyaz, Oktay Aktaş turuncu ve Yusuf Yoldaş da mavi renkleri kullanacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious