3 ayda 27 terörist öldürüldü

  • Giriş : 09.04.2007 / 00:00:00

2007 yılının 3 aylık döneminde de örgüte yönelik operasyonlarını sürdüren güvenlik güçleri 27 teröristi etkisiz hale getirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Birebir çatışmak yerine uzaktan vur kaç taktiğiyle ayakta kalmaya çalışan teröristler ise güvenlik güçlerine bölgeye döşedikleri mayınlarla zarar vermeye çalışıyor. Terör örgütünün bölgede arazi arama taraması yapan güvenlik güçlerinin geçtiği yerlere mayın döşemesi sonucu 3 aylık dönemde 16 asker şehit oldu. Mayın patlamaları sonucu 23 güvenlik görevlisi ise yaralandı.

Örgüte yönelik 2007 yılında ülke genelinde çalışmalarını aralıksız yürüten güvenlik güçleri, bugüne kadar aranan veya örgüte katılmak için yola çıkan 23 teröristi yakaladı.

PKK'nın gerçek yüzünü görerek örgütten kaçan 16'nın üzerinde terörist ise güvenlik güçlerine kendiliğinden teslim oldu.

PKK terör örgütü tarafından döşenen mayınlara basma sonucunda Türkiye'de 1999-2006 yılları arasında 589'ü sivil toplam 988 kişi öldü. 3 binin üzerinde kişi de mayınlar sonucu sakat kaldı.

Türkiye'de terör örgütünün mayınlarına en çok kurban veren illerin başında ise Diyarbakır, Bingöl, Tunceli, Siirt, Şırnak ve Van geliyor.

TÜRKİYE ŞEHİTLERİNE AĞLIYOR

Türkiye, son 2 günde verdiği 10 şehidine ağlıyor. Önceki gün Bitlis'te mayın pususunda şehit olan bir asteğmen ile 2 uzman çavuşun cenaze törenlerinde gözyaşı sel olurken, acı haberler bu kez Şırnak ve Bingöl'den geldi.

Baharın gelişiyle birlikte eylemlerine hız veren terör örgütü PKK, hain pusular ve döşediği kara mayınlarıyla saldırıyor. Önceki gün jandarma ekiplerinin, Bitlis'e 20 kilometre uzaklıktaki Çeltikli kırsalında yaptığı arazi arama-tarama faaliyetleri sırasında, terör örgütünce araziye döşenmiş mayın patlamış ve 1 asteğmen ile 2 uzman çavuş şehit olmuştu. Türkiye, bu olayın acısı dinmeden Şırnak ve Bingöl'den gelen yeni şehit haberleriyle sarsıldı.

Dün 3 askerin şehit edilmesinin ardından devam eden oprerasyonlarda, Bingöl Jandarma Özel Harekat Taburu'nda görevli Jandarma Uzman Çavuş Hasan Yollu da şehit oldu.

Çorum'un Sungurlu ilçesi nüfusuna kayıtlı olduğu belirtilen şehit Uzman Çavuş'un evli ve iki çocuk babası olduğu öğrenildi. Şırnak'ın dağlık arazi kesiminde güvenlik güçlerince yapılan arazi araması sırasında PKK terör örgütü mensupları ile çıkan 2 ayrı çatışmada bir uzman çavuş ile birer er ve geçici köy korucusu şehit düştü.

Terör örgütünün hain pusuları sonucu 2 günde 10 güvenlik görevlisinin şehit olmasının ardından bölgede operasyonlarını yoğunlaştıran güvenlik güçleri, teröristlerle zaman zaman sıcak çatışmaya giriyor. Tunceli'nin Hozat ilçesi dağlık arazi kesiminde güvenlik güçlerince yapılan arazi araması sırasında, PKK/KONGRA-GEL terör örgütü mensupları ile çıkan çatışma sonucu, silahları ile birlikte 4 terörist etkisiz hale getirildi.

Genelkurmay Başkanlığı'ndan yapılan açıklamada, Bitlis'in dağlık arazi kesiminde arama ve tarama faaliyeti yapan güvenlik güçleri tarafından terör örgütü mensubu olan 1 teröristin cesedi 2 adet el bombası ve muhtelif yaşam malzemeleri ile birlikte bulunduğu bildirildi. Terör örgütü mensupları ile Bitlis'te çıkan çatışma sonucu ise, bir Geçici Köy Korucusu hafif şekilde yaralandı.

PKK MAYIN DÖŞEMEYE DEVAM EDİYOR

Şırnak'ın dağlık arazi kesiminde güvenlik güçlerince yapılan arazi araması esnasında, PKK/KONGRA-GEL terör örgütü mensupları tarafından iki ayrı noktada tuzaklanmış olarak hazırlanmış patlayıcı madde düzeneğine basan beş güvenlik görevlisi yaralandı.

Bu arada yaklaşık iki aydır teröristlerin kullandığı dağlık sınır kesimlerine askeri yığınak yapan ve batı illerindeki askeri birlikleri sınıra sevk eden güvenlik güçlerinin son yıllarda başlattığı en büyük operasyon devam ediyor. Operasyonlar kapsamında teröristlerin kış mevsimi boyunca saklandığı mağara ile üs olarak kullandıkları yerler bir bir imha edilirken, buralarda örgüte ait yüzlerce kilo patlayıcı madde ele geçirildi.

Bölgede arazi arama tarama faaliyetlerine de devam eden güvenlik güçleri, örgütün araziye döşediği patlayıcı maddeleri tespit ederek imha ediyor.

Diyarbakır'daki İkinci Taktik Hava Kuvvet Komutanlığı'ndan havalanan savaş uçaklarındaki hareketlilik ise sürüyor. Şırnak, Bingöl, Hakkari, Siirt, Tunceli ve Diyarbakır kırsalında operasyonlara ağırlık veriliyor. Özellikle teröristlerin Kuzey Irak'tan Türkiye'ye sızmalarını önlemek amacıyla sınırdaki askeri tedbirler artırılmış durumda.

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin baharla birlikte Şırnak ve Hakkari sınır kesimi ile Besta bölgesine yapmayı planladığı geniş kapsamlı operasyonun hazırlıkları da sürüyor.

Mehmetciğin 3 ay boyunca izinleri kaldırılırken; bölgede özellikle sınır kesimlerindeki köylerde görev yapan köy korucularının da Haziran ayına kadar kaldırıldı.

Tekirdağ, Edirne, Kırklareli, Kayseri, Bolu, Tatvan, Gaziantep, Şanlıurfa ve Diyarbakır bölgelerinden gönderilen askeri birlikler ve araçlar Şırnak ve Hakkari sınır kesimlerine gönderiliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious