3 ayda 300 hamaslı öldürüldü

  • Giriş : 30.10.2006 / 00:00:00

İsrail Başbakanı Ehud Olmert, İsrail ordusunun Gazze Şeridi'ndeki operasyonlarını genişleteceğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Olmert, ordunun, Gazze'de Hamas'ın merkezlerine karşı operasyonlarını sürdürdüğünü ve operasyonları genişleteceklerini belirterek, ordunun son üç ayda 300 Hamas militanını öldürdüğünü söyledi.

İsrail Başbakanı, Gazze Şeridi'nde insani bir tehlikenin oluşmasına engel olmaları gerektiğini de ifade etti.
Olmert, Mısır'ın, tüneller yoluyla silah kaçakçılığını önlemek amacıyla Gazze Şeridi ile sınırına ilave 5000 asker konuşlandıracağı yolundaki haberleri de asılsız olarak nitelendirdi.

Komisyonun Likudlu üyelerinden ve eski başkanı Yuval Şteinitz ise komisyon toplantısı sonrası, "Kaç teröristin öldürüldüğü önemli değil. Önemli olan giderek silahlarını geliştiriyorlar. Umarım, Başbakan da uyanacak ve Gazze'deki terör yuvalarına karşı geniş çaplı bir hareket emrini verecektir" dedi.

Komisyonun "Ulusal Dinci Partisi-Ulusal Birlik" milletvekillerinden Effie Eitam ve Zvi Hendel ile Likudlu üyelerinden Limor Livnat ve Dan Naveh de Gazze'deki askeri operasyonları eleştirirken, operasyonların yeterince şiddetli olmadığı görüşünü dile getirdiler.

İsrail'deki haber ajanslarından Arutz 7'ye konuşan ve 100 dolayında eski Ordu mensubunun içinde bulunduğu "Ulusal Sorumluluk Hareketi" liderleri ise devam eden Kassam saldırılarına karşı tek çözümün Gazze'nin yeniden işgali olduğu savundular. Eski Gazze komutanlarından Moti Yogev, "Başka seçim şansı yok... Gazze'nin en azından bir bölümünün ele geçirilmesi gerekiyor" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious