3 Bakan baskının olduğu bölgede

3 Bakan baskının olduğu bölgede.14915
  • Giriş : 05.05.2009 / 10:45:00
  • Güncelleme : 05.05.2009 / 11:34:05

Mardin'in Mazıdağı ilçesine bağlı Bilge köyünde bir nişan törenine silahlı bir grup tarafından baskın düzenlendi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Saldırıda 6'sı çocuk, 16'sı kadın 44 kişi öldü, 3 kişi de yaralandı. Silahlı saldırı da gelin ve damat da hayatını kaybetti. Olayla ilgili 8 kişi silahlarıyla birlikte yaralandı. Köyde sokağa çıkma yasağı ilan edildi.

İçişleri Bakanı Beşir Atalay, Tarım ve Köy İşleri Bakanı Mehdi Eker ile Adalet Bakanı Sadullah Ergin de bölgede. Dün saat 20:30 sıralarında köylüler, eski köy muhtarı Cemil Çelebi'nin kızının nişanı için Çelebi ailesinin evinde toplandı.

Görgü tanıklarının ifadesine göre nişan ve düğün yemeğinin ardından erkekler ve kadınlar ayrı odalarda namaza durdu. Bu sırada, köye gelen ve 4-5 kişi oldukları sanılan maskeli saldırganlar evi uzun namlulu silahlarla taradı.

Saldırganlar silahla ateş ettikleri kişilerin ölüp ölmediğini de kontrol etti. Yaklaşık 15 dakika süren saldırıya, köyün 3 ayrı bölgesinde nöbet tutan korucular karşılık verdi.

İçişleri Bakanı Beşir Atalay, saldırıda 6'sı çocuk 16'sı kadın toplam 44 kişinin öldüğünü, 3 kişinin de yaralandığını, 8 kişinin de gözaltına alındığını açıkladı. Bakan Atalay, gözaltına alınan kişilerle ilgili, "Hepsi bu köyden, aralarında başka soyadları da var, ama çoğunluğu maalesef ölenlerin de şu anda fail diye gözaltına alınanların da çoğu aynı soyadı taşıyor" dedi.

Aynı köyde yaşadıkları bildirilen 8 kişinin sorgusu Mazıdağı İlçe Jandarma Komutanlığı'nda yapılıyor. Atalay, ilk bilgilere göre saldırının akraba aileler arasında husumetten kaynaklandığı yönünde olduğunu söyledi.

Gelin ile damat da hayatını kaybetti

Saldırıda ölenlerin 21'i Çelebi ailesinden. Saldırıda gelin Sevgi Çelebi, damat Habip Arı ile imam Kazım Ozan'ın da öldüğü bildirildi. Saldırıda ayrıca damadın annesi Kafi Arı, kız kardeşi 4 yaşındaki Ruken Arı (4), evde bulunan köy imamı Kazım Ozan da yaşamını yitirdi. Saldırıda damat ve gelinin yakınlarından 40 kişi de hayatını kaybetti.

Olayda yaralanan 3 yaşındaki bir çocuk ve 16 yaşında bir genç kızın Diyarbakır'da, diğer kişinin ise Mardin'de tedavisi sürüyor. Korucu köyü Bilge'ye giriş ve çıkışlar sıkı denetim altında. Mazıdağı Kaymakamlığı, Bilge köyünde sokağa çıkma yasağı ilan etti. Mardin Vali Yardımcısı Ahmet Ferhat Özen, olayın terör saldırısı ile ilgisinin bulunmadığını söyledi. Saldırı ile ilgili bölgede geniş çaplı araştırma başlatıldı.

5 KİŞİNİN İSMİ BELİRLENDİ

İsimleri belirlenen 25 kişi şöyle: Köy muhtarı Mehmet Çelebi, gelinin babası eski muhtar Cemil Çelebi ve aynı aileden Salih, Yıldız, Ali, Şükran, Arife, Mehtiye, Veysi, Emine, Abdulkadir, Abdulvahap, Vahap, Abdulvahap, Fesih, Mehdi, Şehmuz, Mehmet, Vedat, Kerim, ve Salih ile damat Hatip Arı, kardeşi 4 yaşındaki Ruken, baba Mithat ve anne Kafi Arı. Olayda yaşamını yitiren diğer kişilerin kimlik tespit çalışmaları devam ediyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*