3 bayram birden

  • Giriş : 28.12.2006 / 00:00:00

Bulgaristan ve Romanya üç bayramı bir arada kutlamaya hazırlanıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Bulgaristan hükümeti yılbaşı ve AB üyeliği kutlamaları için 2007 yılı bütçesinden yaklaşık 2 milyon avroluk bir fon ayırdı. Hükümet ayrıca, sadece bu yılın önemini vurgulamak amacıyla, 2 Ocak Salı gününü resmi tatil olarak ilan etti.

Yılbaşı gecesi, başkent Sofya'da Aleksandar Batenberg Meydanı'nda Cumhurbaşkanı Georgi Pırvanov ve Başbakan Sergey Stanişev'in de katılacağı geniş katılımlı bir konser düzenlenecek. Konserde ülkenin en ünlü müzik sanatçıları sahneye çıkacaklar ve sinevizyon sistemiyle Bulgaristan'da rejim değişikliğinden bugüne kadar yaşanan gelişmeler seyircilere gösterilecek. Meydanın hemen yanındaki büyük bir binanın üzerine yaklaşık bir yıl önce kurulan AB üyeliği geri sayım elektronik saatin sıfırı göstermesiyle birlikte Bulgaristan hem 2007'ye, hem de AB'ye "Merhaba" diyecek.
Şenliklere yılbaşının Kurban Bayramının birinci gününe denk gelmesi dolayısıyla Bulgaristan Başmüftülüğü temsilcilerinin de katılması bekleniyor.

Yeni yıl ve AB'ye girildiği dakikalarda başta başkent Sofya olmak üzere ülkenin büyük şehirlerinde havai fişek gösterileri yapılacak. Kutlamalar için ülke genelinde tonlarca havai fişek patlatılacak.

Bulgaristan ile Romanya arasındaki sınır kapılarında da yılbaşı ve AB üyeliği iki ülkenin sınır polisleri ve gümrükçüleri tarafından ortak olarak kutlanacak. Bulgaristan ile Romanya arasındaki en büyük sınır kapısı olan Rusçuk Köprüsü'nde Bulgar ve Rumen gümrükçüler geçiş yapan yolculara küçük hediyeler dağıtacaklar ve saatler 24'00'ü gösterirken şampanya patlatarak birbirlerine ikram edecekler.

İki sınır şehri olan Bulgaristan'ın Rusçuk ve Romanya'nın Giurciu kentleri belediye başkanları, 2 Ocak tarihinden itibaren iki şehir arasında tarifeli belediye otobüsü seferleri düzenlenmesine karar verdiler.

Yılbaşı ve AB üyeliği için Romanya'da da çeşitli etkinlikler düzenlenecek. Başkent Bükreş'te Piata Constitutiei'da (Anayasa Meydanı) yüz bine yakın kişinin katılmasının beklendiği bir konser düzenlenecek. Havai fişek gösterilerinin yapılacağı ve ülkenin ünlü sanatçılarının konser vereceği şenliğe Cumhurbaşkanı Traian Basescu ve Başbakan Calin Popescu Tarceanu'nun da katılacağı bildirildi.

Bükreş'te düzenlenecek şenlik yüzünden başkentteki otellerde yer kalmadı. Şenliğe katılacaklara dağıtılmak üzere milyonlarca Romanya ve AB bayrakları bastırıldı.

Gerek Romanya, gerekse Bulgaristan'daki kutlamalara çok sayıda yabancı konuk da davet edildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious