3 bin 240 köy yolu ulaşıma kapandı

3 bin 240 köy yolu ulaşıma kapandı.14159
  • Giriş : 17.02.2008 / 14:57:00

Yurt genelinde etkisini sürdüren kar yağışı ve tipi nedeniyle ulaşım ağı felç oldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Yurt genelinde etkisini sürdüren kar yağışı ve tipi nedeniyle Yozgat, Kastamonu, Elazığ, Tokat, Çanakkale, Bolu, Düzce, Gaziantep ve Konya'da 3 bin 240 köy yolunda ulaşım sağlanamıyor.

Yozgat'ta dün akşam saatlerinde başlayan kar yağışı ulaşımı ve yaşamı olumsuz etkiledi.

Yozgat Valisi Amir Çiçek, düzenlediği basın toplantısında, Yozgat-Sivas, Yozgat-Ankara, Yozgat-Kayseri, Yozgat-Çorum kara yollarını ulaşıma açık tutmaya çalıştıklarını, ancak tipi nedeniyle bu yolların zaman zaman ulaşıma kapandığını söyledi. Çiçek, tüm ekiplerin seferber edilerek çalışmalarını aksatmadan yürüttüğünü, zincirsiz araçların trafiğe çıkmasına izin verilmediğini kaydetti.

Kar kalınlığının 36 santimetreyi bulduğu ilde, Yozgat-Kayseri bağlantılı Atatürk yolu ile yaklaşık 500 köy yolunun ulaşıma kapandığını söyleyen Çiçek, Sorgun ilçesiyle birlikte 5 belde ve 20 köye elektrik verilemediğini ifade etti.

Çiçek, elektrik verilemeyen yerleşim birimlerine enerji verilebilmesi için ekiplerin çalışmalarını sürdürdüğünü söyledi.

Öte yandan, Yozgat'ta bugün yapılması planlanan Halk Oyunları yarışması kötü hava koşulları nedeniyle ertelendi.

KASTAMONU

Kastamonu İl Özel İdaresi Yol Şube Müdürlüğü, il genelinde etkili olan kar yağışı nedeniyle 709 köy yolunun ulaşıma kapandığını bildirdi.

Kastamonu'yu Ankara'ya bağlayan Ilgaz Dağı geçidinde polisler zincirsiz araç geçişine izin vermezken, Kastamonu-Karabük istikameti ve İnebolu yolunda
Karayolları Müdürlüğü ekipleri yolları açık tutabilmek için çalışmalarını aralıksız sürdürüyor.

İlde kar yağışı nedeniyle çok sayıda maddi hasarlı trafik kazasının meydana geldiği öğrenildi.

ELAZIĞ

Elazığ'da kar yağışı nedeniyle Arıcak ve Alacakaya ilçe yolları ulaşıma kapandı.

Yetkililer, kar yağışıyla birlikte tipinin de etkili olduğu kentte, il genelinde 379 köy yolunda ulaşımın sağlanamadığını, kapalı yolların açılması çalışmaların 15 ekiple sürdürüldüğünü söylediler.

Enerji nakil hatlarındaki arızalar nedeniyle Arıcak ve Alacakaya ilçelerine de elektrik verilemiyor.

TOKAT

Tokat İl Özel İdare Müdürlüğü yetkilileri, Tokat ve ilçelerinde 400 köy yolunun ulaşıma kapandığını bildirdi.

Kapalı köy yollarının açılması için İl Özel İdare Müdürlüğünün 12 ekip, 100 araçla karla mücadele çalışmalarını yürüttüğü belirtildi.

Bu arada, Tokat'ı Sivas'a bağlayan kara yolunun Kızıliniş ve Çamlıbel mevkilerinde de ulaşımın güçlükle sağlandığı, bu güzergaha zincirsiz araç bırakılmadığı bildirildi.

Ayrıca ilçelerde de kar yağışı ve tipi nedeniyle ulaşımda aksamalar olduğu belirtildi.

ÇANAKKALE

Çanakkale'nin Çan ilçesinde etkili olan kar yağışı nedeniyle 20 köy yolu ulaşıma kapandı.

İlçe merkezinde sabah saatlerinden itibaren başlayan yoğun kar yağışı nedeniyle kar kalınlığı 30 santimetreye ulaştı.

Çan-Çanakkale, Çan-Yenice ve Çan-Biga yollarında trafik akışı güçlükle sağlanıyor. Trafik ve jandarma ekipleri, araçların zincirsiz trafiğe çıkmasına izin vermiyor.

BOLU-DÜZCE

Bolu'da, dün başlayan, aralıklarla devam eden kar yağışı ve tipi nedeniyle 42 köy yolu ulaşıma kapandı. Ulaşıma kapanan köy yollarının açılması için çalışmalar aralıksız olarak sürdürülüyor.

Düzce'de de 88 köy yolunda ulaşım sağlanamıyor. Düzce'nin Akçakocuilçesinde fırtına nedeniyle Karadeniz'de dalga boyu 5 metreye kadar yükseldi. Balıkçılar fırtına yüzünden barınaklara sığındı. Akçakoca'da fırtına nedeniyle zaman zaman elektrik kesintileri meydana geliyor.

Düzce-Akçakoca D-655 Karayolu'nda ulaşım güçlükle sağlanıyor. Kabalak, Tepeköy ve Şifalı su mevkilerinde yoğun kar yağışı ve buzlanma nedeniyle zaman zaman kara yolu ulaşıma kapanıyor. Karayolları ekipleri, tuzlama çalışmalarını sürdürürken, jandarma ve polis zincirsiz araç geçişlerine izin vermiyor.

GAZİANTEP-ADIYAMAN

Gaziantep ve Adıyaman'da yoğun kar yağışı nedeniyle 510 köy yolunda ulaşım sağlanamıyor.

Dün akşam başlayan ve halen devam eden kar yağışı nedeniyle Gaziantep'in 9 ilçesine bağlı 210 köy yolu ulaşıma kapandı.

Gaziantep İl Özel İdaresi Köye Yönelik Hizmetler Dairesi yetkilileri, 2'si Tarsus-Adana-Gaziantep (TAG) otoyolunda olmak üzere toplam 11 ekibin yol açma çalışmalarını sürdürdüğünü belirtti.

Yetkililer, Şahinbey ve Şehitkamil ilçesine bağlı olan 10 köyden acil hasta, cenaze ve doğum vakalarıyla ilgili aldıkları ihbarları değerlendirdiklerini ve öncelikle bu köy yollarını açmaya çalıştıklarını ifade etti.

Adıyaman'da ise kar yağışı nedeniyle toplam 300 köy yolu ulaşıma kapandı. Adıyaman kent merkezinde kar kalınlığının 10-15 santimetre olduğu, yüksek kesimlerde ve bazı ilçelerde ise kar kalınlığının 60-70 santimetreye kadar ulaştığı kaydedildi.

KONYA

Konya İl Özel İdaresi, Konya merkez ve ilçelerinde 583 köy yolunun ulaşıma kapandığını açıkladı.

Açıklamada, karla mücadelede 35 greyder, 20 dozer, 5 man, 1 kar püskürtme aracı, 20 yükleyici, 5 tır, 30 kamyon, 2 akaryakıt tankeri, 2 yağlama arabası, 5 seyyar tamir aracı ile 30 adet binek olmak üzere toplam 155 araçla, yaklaşık 350 personelin görev yaptığı kaydedildi.

BALIKESİR

Balıkesir'in Sındırgı ilçesine bağlı 1 belde ile 9 köy yolu kar yağışı nedeniyle ulaşıma kapalı bulunuyor.

Yüreğil beldesi ile 9 köy yolunun ulaşıma kapalı olduğu, İl Özel İdare Müdürlüğüne bağlı ekiplerin yolları ulaşıma açabilmek için çalışmalarını sürdürdüğü kaydedildi.

KIRIKKALE

Kırıkkale'de dün geceden itibaren devam eden kar yağışı nedeniyle bazı köy yollarında ulaşımın güçlükle sağlandığı, ancak kapalı yol olmadığı bildirildi.

Şehir merkezinde ulaşım güçlükle sağlanırken, küçük çaplı kazalar meydana geldi. Tipi nedeniyle alçak kesimlerde kar kalınlığı 20 santimetreye kadar ulaştı.

Ankara'nın Beypazarı ilçesinde de kar yağışı yüzünden bazı köy yolları ulaşıma kapandı.

MUĞLA

Muğla'ya mevsimin ilk karı yağarken, gece hava sıcaklığı sıfırın altına 4 olarak ölçüldü.

Kar yağışı Kızıldağ, İkizce ve Yılanlı bölgelerinde etkili oldu. Bölgedeki köylerde yaşayan vatandaşlar karla kaplı yollarda atlarıyla gezintiye çıktılar.

Muğla'da aniden başlayan kar yağışı nedeniyle, güneşe ''aldanarak'' açan kır çiçekleri kar altında kaldı.

Hava sıcaklığı Bodrum, Marmaris ve Fethiye'de ise 9 derece olarak ölçüldü.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious