3 boyutlu görüntüde devrim gibi buluş

3 boyutlu görüntüde devrim gibi buluş.11580
  • Giriş : 06.02.2008 / 19:52:00

ABD'de aralarında Savaş Tay adlı Türk doktora öğrencisinin de bulunduğu bir grup araştırmacı, 3 boyutlu görüntü tekniğinde devrim yaratan bir buluşa imza attı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Savaş Tay, Pierre Blanche, Nasser Peygamberian ve arkadaşlarının geliştirdiği holografi tekniğinde gözleri yoran ve bulantı hissi yaratan gözlüklere gerek duyulmaksızın çıplak gözle üç boyutlu görüntü görülebiliyor.

Nature dergisinin yarın yayınlanacak sayısında yer alacak çalışmada, araştırmacılar, bir görüntüyü birkaç dakika kaydedilebilen ve saatlerce muhafaza edebilen 10 cmX10 cm boyutlarındaki bir küpte, üç boyutlu projeksiyon sistemi geliştirdiler. Yansıtılabilen görüntü silinebiliyor ve isteğe göre gösterilebiliyor.

Bu sistem için ışığı yüzde 100 yansıtan, uzun süre muhafaza etmeye, çabucak silmeye olanak sağlayan hızlı kaydeden bir malzeme kullanan araştırmacılar Nature dergisindeki makalelerinde, yeni holografi tekniğinin henüz tam anlamıyla olgunlaşmadığı yorumunda bulundular.

Bilim insanları, ancak bu buluşun gelecekte özellikle askeri veya tıbbi alanlarda büyük kullanım sahası bulacağını belirttiler.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious