3. çocuğa teşvik primi - 3. çocuğa devlet yardımı

3. çocuğa teşvik primi - 3. çocuğa devlet yardımı.22748
  • Giriş : 16.05.2013 / 12:11:00

3. çocuk yapana devlet teşvik primi verecek. Projenin mimarı ise Kadın ve Aile Bakanlığı olarak görülüyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:


Üçüncü çocukla ilgili paket “üç ayaklı” bir model yer aldı. Vatan Gazetesi'nin haberine göre Başbakan Yardımcısı Ali Babacan’ın masasında olan üçüncü çocukla ilgili paketin, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na ait bölümünde “üç ayaklı” bir model yer aldı. Kulislerde çalışma kapsamında üçüncü çocuk için 5 bin lira teşvik verileceği iddiası konuşulmaya başladı. İlgili bakanlar ise bu konudaki çalışmanın sürdüğünü belirtip, bir rakam telaffuz etmezken, “müjdeyi” Başbakan Tayyip Erdoğan’ın açıklayacağını bildirdi.
Doğum izni artırılıyor

Aile Bakanlığı’nın sunduğu tasarıda öncelikle doğum izninin 6 aya çıkarılması yer alıyor. Bakan Fatma Şahin’in esnek çalışma için de Fransa ve Avusturya modelini bizzat incelediği öğrenildi. Fransa’nın esnek çalışma modeline geçerek doğurganlık hızını yüzde 1.6’lardan 2.2’ye çıkardığı da taslakta örnek olarak gösterildi. Bakanlığın önerdiği Avusturya modelinde kadınlar doğum sonrası kendi çalışma saatlerini seçebiliyor. İşverenin izniyle sağlanan bu imkan sayesinde kadın belirlediği saatlerde çalışıyor ve çocuğu belli bir yaşa gelinceye kadar bu model sayesinde bakımını üstlenebiliyor. 

Bakanlık esnek çalışma saatlerine büyük önem verirken taslakta kreş desteğinin de altını çizdi.

5 bin TL iddiası

Kulislerde üçüncü çocuk için 5 bin TL teşvik verileceği konuşuluyor. Ancak ilgili bakanlar bu rakamı doğrulamadı. Türk Ekonomi Bankası’nın desteği yapılan Kızılay’daki ‘aile akademi evi’nin açılışına katılan Bakan Fatma Şahin, “Üçüncü çocuk için 5 bin lira verileceğine” ilişkin haberler hatırlatılınca “Çalışma sürüyor. Bunlar netleşmeden bu rakamları dile getirmek yanlış olur” dedi. Aynı soru dün CNR Expo’da 19. İstanbul EVTEKS Fuarı’nın açılışını yapan Başbakan Yardımcısı Ali Babacan’a da soruldu. Ancak Babacan, “Çalışma bitip de Başbakanımızın açıklamasını duymadan hiçbir dedikoduya inanmayın” yanıtını verdi.
 


Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, ‘Üçüncü çocuk yapana 5 bin lira yardım parasıyla alakalı finansal analizlerin yapıldıktan sonra bir karara varılması gerektiğini ve net bir rakamın olmadığını söyledi.

Şahin, "Hazinenin ve maliyenin söylenen rakamlarla ilgili maliyet analizi yapması ona göre bunu belirtmesi gerekiyor. Tek başına bizim bakanlık olarak her çocuğa şu parayı verelim dememiz dilek ve temenni olur. Bu kurumsal manada önce tüm paydaşlarımızla bunun altyapısını oluşturup mali finansmanını hesaplamak lazım. Bu çalışmalar bugün yarın netleşecek. Bundan sonra zaten sayın başbakanımız kamuoyuyla paylaşacak." dedi.

Türk Ekonomisi Bankası (TEB)'nın Türkiye'de finansal okuryazarlığın artması amacıyla başlattığı TEB Aile Akademisi Ankara'da açıldı. Açılışa katılan Bakan Fatma Şahin, 15 Mayıs Dünya Aile Günü olduğunu belirterek, "Ekonomi de insan mutluluğu içinse, finansı iyi yönetmemiz gerekir. Tasarruf bilincini artırmamız gerekir. 2023 hedefleri arasında dünyanın en büyük 10 ekonomisi arasına girmek için temelden çocuktan başlamamız lazım. Çocuğa ayağını yorganına göre uzatmasını öğretmek gerekiyor. Parayı nasıl kullanması gerektiğini ve tasarrufu öğretmek gerekiyor. En yüksek boşanmaların olduğu yıl 2001 yılı bunun nedeni ekonomi sebepler olduğu ortada. İşini gücünü kaybeden bir insanın aile huzurunu koruması çok zor. Bunun için ailenin tasarruf bilincini artırmak çok önemli." diye konuştu.

TEB Genel Müdürü Varol Civil de açılış konuşmasında, "Büyüme hedeflerine ulaşmak için tasarrufun önemine inanıyoruz. Bunun için tasarruf konusunda farkındalık uyandırmak için aile ekonomisi konusunda 40 bin aileye ekonomi konusunda eğitim verdik." ifadelerine yer verdi.

Toplam 250 metrekare alan üzerine kurulan TEB Aile Akademisi Evi, 100 kişiye kadar eğitim verebilme kapasitesine sahip. Ev ekonomisine odaklanan TEB Aile Akademisi seminerlerinde kredi kartlarının doğru kullanımı, yatırım araçları, internet bankacılığı konuları hakkında eğitim veriliyor. Genç yaşta tasarruf bilincinin oluşturulması için söz konusu akademide çocuklara finansal okuryazarlık eğitimleri verilebilmesi için özel bir bölüm açıldı. TEB Aile Akademisi Evi'nde yer alan akıllı tahtadan, İpad'e, çocuklara özel bütçe eğitimi kitaplarına kadar birçok imkanla eğitim verilecek. Parayı tanımaya başlayan çocuklardan itibaren her yaş grubuna açık olan TEB Aile Akademisi Evi, okulların katılımına da açık olacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*