3 İl'e daha doğalgaz geliyor

3 İl'e daha doğalgaz geliyor.74455
  • Giriş : 10.03.2009 / 17:42:00

BOTAŞ Genel Müdürlüğü, Zonguldak, Bartın ve Giresun illerine de 2009 yılında gaz arzı sağlanacağı ve doğal gazın verildiği il sayısı 66'ya ulaşacağı bildirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

BOTAŞ Genel Müdürlüğü, kuruluşun doğal gazın ülke sathında yaygınlaştırılması ve tüketicilere en iyi koşullarda kesintisiz olarak sunulması için bugüne kadar gerçekleştirdiği projelere 2009 yılı programına aldığı projelerle yeni halkalar eklendiği belirtildi.

Bu kapsamda, boru hattı inşaatı devam Zonguldak, Bartın ve Giresun illerine de 2009 yılında gaz arzı sağlanacağı ve doğal gazın verildiği il sayısı 66'ya ulaşacağı bildirildi.

BOTAŞ'tan yapılan yazılı açıklamada, kuruluşun 2009 yılı yatırım programının 15 Ocak 2009 tarihli Resmi Gazete'de yürürlüğe girdiği hatırlatılırken, 427 milyon lira tutarındaki yatırım ödeneği kapsamında doğal gazın henüz ulaşmadığı illere yapılacak iletim hatları mühendislik ve yapım projelerinin de yer aldığı ve söz konusu projelerin 3 Mart 2009 tarihinde Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığınca da onaylandığını kaydetti.

BOTAŞ'ın 2009 yılı doğul gaz boru hatları mühendislik ve yapım faaliyetleri olarak ihalesi tamamlanan Iğdır ile doğal gaz boru hattı yapımı için 29 Ocak 2009 tarihinde yüklenici firma ile sözleşme imzalandığı belirtilen açıklamada, Muğla ilinin boru hattı yapım ihalesinin de 26 Şubat 2009 tarihinde yapılarak tekliflerin alındığı ifade edildi.

Batman ve Siirt illerinin de boru hattı yapım ihalesine 2 Şubat 2009 tarihinde çıkıldığına işaret edilen açıklamada, 2009 yılı programında yer alan Sinop, Mardin, Muş, Bingöl, Bitlis illerine doğal gaz taşıyacak boru hatlarının mühendislik ihalelerinin çalışmalarının da sürdürüldüğü ifade edildi.

Buna ilişkin kısa zaman içinde ihalelerine çıkılacağı ve mühendislik çalışmalarının tamamlanmasını müteakip yapım ihaleleri gerçekleştirileceği bildirilen açıklamada, halihazırda tamamlanan yatırımlarla doğal gaz iletim hatlarının uzunluğu 11 bin 130 km'ye doğal gazın ulaştığı il sayısının da 63'e yükseldiği kaydedildi.

-66 İL DOĞAL GAZA KAVUŞMUŞ OLACAK-

Boru hattı inşaatı devam Zonguldak, Bartın ve Giresun illerine de 2009 yılında gaz arzı sağlanacağı belirtilen açıklamada, doğal gazın verildiği il sayısı 66'ya ulaşacağı ifade edildi.

Açıklamada,''Sonuç olarak kuruluşumuz doğal gazın ülke sathında yaygınlaştırılması ve tüketicilere en iyi koşullarda kesintisiz olarak sunulması için bugüne kadar gerçekleştirdiği projelere 2009 yılı programına aldığı projelerle yeni halkalar eklemekte olup, bulunduğumuz coğrafyadaki fırsatları ülkemiz menfaatine dönüştürmek amacıyla başlattığı uluslararası projelerle ülkemizi dünya enerji sektöründe başarıyla temsil etme azmi ve gayreti içinde çalışmalarını sürdürecektir'' denildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*