'3 kadından biri istemeden hamile kalıyor'

  • Giriş : 19.12.2006 / 00:00:00

Aydın'da Avrupa Birliği (AB) Konseyi ve Sağlık Bakanlığı'nın destekleriyle uygulanan "Din Çalışanları Yoluyla Üreme Sağlığı Düzeyinin Yükseltilmesi" projesinin sonuçları açıklandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) Aydın Şubesi konferans salonunda düzenlenen toplantıya Aydın Vali Yardımcısı Mehmet Öksüz, Adnan Menderes Üniversitesi (ADÜ) Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hüseyin Başpınar, ADÜ Halk Sağlığı Anabilim Dalı Başkanı ve Proje Koordinatörü Prof. Dr. Erdal Beşer, projeye katkıda bulunan imam ve eşleri katıldı.

2 yıl önce uygulamaya konulan projenin sonuçlarını açıklayan Prof. Dr. Beşer, proje kapsamında yapılan çalışmalar neticesinde Aydın'da her 3 kadından birinin istek dışı gebe kaldığını söyledi.

Projenin uygulanması için okul ve sağlık evi bulunmayan köylerdeki din görevlilerini ve eşlerini düzenlenen eğitim programlarıyla üreme sağlığı hakkında bilgilendirdiklerini belirten Erdal Beşer, üreme sağlığı eğitimini tamamlayan imam ve eşlerinin bulundukları köylerdeki vatandaşlarla düzenledikleri toplantılarla bilgilerini aktardıklarını kaydetti.

Köylerdeki eğitim çalışmaları sırasında yüz yüze görüşerek anket çalışmaları da yaptıklarını ifade eden Beşer, "Proje ile sağlık evi ve okul bulunmayan köylerde din çalışanları yoluyla üreme sağlığı düzeyinde iyileştirmeyi amaçladık. Şu aşamada projenin birinci bölümünü tamamlamış bulunuyoruz. Fakat projeden istediğimiz verimi elde etmek için 3 yıl daha çalışmalara devam etmemiz gerekmektedir. Projenin uygulanması için öncelikle kendimize 10 tane pilot köy belirledik. Seçmiş olduğumuz bu köylerde din çalışanları ve eşleri aracılığı ile broşürlü, birebir ve toplu görüşmelerle bilgilendirme çalışmaları yaptık. Yaptığımız çalışmalar ilk başlarda köylüler tarafından yadırgansa da ilerleyen zamanda projemiz köylüler tarafından benimsendi." diye konuştu.

Beşer, "Proje çalışmalarını yürütürken, belirlemiş olduğumuz Aydın'ın Köşk ilçesinde ve Merkez Umurlu beldesinde toplam bin 562 bayanla yüz yüze görüşerek çeşitli anketler yaptık. Yapılan anket çalışmaların neticelerine göre, Aydın'da her 3 kadından biri istek dışı gebeliğe maruz kalırken, bayanların evlenme yaşı 18 olarak belirlendi. Bayanlar ortalama 3 gebelik dönemi geçirirken, ilk gebelik yaşları 19 son gebelik yaşı ise 26 olarak tespit edildi. Aydın'daki 15-49 yaş arasındaki kadınların yüzde 10'u okur yazar değil, sadece yüzde 0.2'si yüksek okul mezunu. Bu kısımdaki bayanların yüzde 50'sinin hiçbir sosyal güvenceside bulunmuyor" dedi.

Toplantıya katılan Vali Yardımcısı Öksüz, çalışmalar için ADÜ Halk Sağlığı Anabililim Dalı çalışanlarına teşekkür ederken, ADÜ'den akraba evlilikleri konusunda da bir çalışma yapmasını istedi.

Akraba evliliklerinin çok sakıncalı bir durum olduğunu dikkat çeken Mehmet Öksüz, "Akraba evlilikleri maalesef sağlıksız bir neslin yetişmesine neden olmaktadır. Akraba evlilikleri özürlü çocukların dünyaya gelmesine neden olmaktadır. Ülkemizde 10 milyona yakın özürlü birey bulunuyor. Bu evlilik şeklini kanunen yasaklamak insan haklarına aykırı bir durumdur. Bu nedenle bunu yasaklayamıyoruz. Bu yanlışı düzeltmenin tek yolu, bilimin bu yanlışı belge ve delillerle kanıtlayarak halka anlatmasıdır. Tarlalar sakat doğacak olan çocuklarla değişilmemelidir. Bu bilinç toplumun her kesmine benimsetilmelidir. Maalesef ülkemizde nüfus hergeçen gün sağlıksız ve bilinçsiz olarak artmaktadır. Bir an önce bunun önü geçilmelidir" şeklinde konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious