'3 Mayıs tarihe kara bir leke olarak düşmüştür'

  • Giriş : 03.05.2006 / 00:00:00

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Kars İl Başkanı Oktay Aktaş, 3 Mayıs Türkçülük Bayramı nedeniyle yaptığı açıklamada, "3 Mayıs tarihe kara bir leke olarak düşmüştür." dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

"Özellikle Atatürk sonrası 1940'lı yıllar Türkiye'nin buhranlı yıllarıdır" diyen Aktaş sözlerini şöyle sürdürdü: "Bilelim ki, milli benliğini bulmayan milletler başka milletlerin avıdır. Benim yaratılışımda fevkalade bir şey varsa Türk olarak dünyaya gelmemdir' gibi özdeyişlerin sahibi Atatürk, artık yoktur. O'nun bıraktığı boşluk, millilik yerine hümanizmayı, 1939-1945 yılları arasındaki zikzaklar çizen dış politikayı, Atatürk'ün demokrat yapısına karşı 'şef'lik zihniyetini tercih eden iktidarlarca doldurulmuştur. Atatürk'ün resimleri Türk Lirası'nda, posta pulundan kaldırılmış ve O'nun temsil ettiği Türk Milliyetçiliği yerine statükocu İnönü zihniyeti hakim olmuştur."

3 Mayıs hareketinin o zamana kadar mevcut iktidarın düğmeye basmasıyla ortaya çıkan bir hareket olmayıp tamamen Türk aydınının milli vicdanından kopan bir hareket olduğunu dile getiren Aktaş, 3 Mayıs'ı, bir takım izlenimlerle ülkeyi yönlendirmeye gayret sarf eden ihanet odaklarına karşı Türk aydının, Atatürk'ün emaneti Türkiye Cumhuriyeti'ne sahip çıkacağının en kuvvetli göstergesi ve daha önemlisi Türk Milleti'nin kendine dönüş hareketi olarak tanımladı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious