3 santimetrelik tarihi Kur'an-ı Kerim, Müzede

  • Giriş : 02.03.2006 / 00:00:00

Dünyanın en küçük Kur'an-ı Kerim'lerinden bir tanesi, Sakıp Sabancı Müzesi'nde Haziran ayından itibaren sergilenmeye başlanacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

20 Şubat 2006 tarihinde Portakal Sanat ve Kültür Evi tarafından düzenlenen 2006 Kış Müzayedesi'nde, Dünyanın en küçük Kur'an-ı Kerim'i olarak nitelendirilen "Mushaf-ı Şerif" , telefonla katılan bir kişi tarafından 65 bin YTL'ye satın alınmıştı. İsmi açıklanmayan alıcı, Kur'an-ı Kerim'i Sabancı Müzesi'ne bağışladı.

Kerim Bin ibrahim El Şirazi'nin 1635 yılında 4. Murat'ın padişahlığı döneminde kaleme aldığı nesih hatla yazılı, deri cildi altın çiçek motifleriyle bezeli, 3.5 x 2.2 x 1.5 santimetre ebatlarındaki 390 sayfalık Kur'an-ı Kerim, artık Sabancı Müzesi'nde sergilenecek. Sakıp Sabancı Müzesi Müdürü Nazan Ölçer ve Müze Koleksiyonlar Yöneticisi Filiz Çağman bir toplantı düzenleyerek "Mushaf-ı Şerif"i basın mensuplarına gösterdi. Müze için önemli bir kazanç olarak gördükleri Kur'an-ı Kerim'i koleksiyona dahil etmekten dolayı mutlu olduklarını açıklayan Nazan Ölçer, müzede oluşturdukları hat koleksiyonuna değerli bir eserin dahil edildiğini söyledi.

Koleksiyonlar Yöneticisi Filiz Çağman ise, Kur'an-ı Kerim'in tarihi ve yazı tarzı hakkında bilgi verdi. En son Osmanlı paşalarından Hasip Paşa'nın elinde olan Kur'an-ı Kerim'in daha sonra Mesut Hakgüden isimli koleksiyonere geçtiğini anlatan Çağman, son yapılan müzayedede satın alan kişinin Sabancı Müzesi'ne bağışladığını dile getirdi.

Mushaf-ı Şerif'in Kerim Bin İbrahim El Şirazi tarafından tahminen İstanbul'da yazıldığını belirten Çağman, çok inci uçlu demir kalemle, siyah mürekkep kullanarak, ince kağıtlara yazıldığını ifade etti. Böyle bir eserin 1 yıldan fazla süren bir çalışmanın ardından yazılabileceğine işaret eden Çağman, "Şirazi marifetini göstermek, hünerini ortaya koymak için küçük Kur'an-ı Kerim'i yazmış olabilir." dedi. Çağman, 22 satır olarak kaleme alınan Kur'an-ı Kerim'in her sayfasının altın yaldızlarla süslendiğini, ayrıca deri ile ciltlendiğini belirtti.

Yapılan açıklamaların ardından Kur'an-ı Kerim, bulunduğu muhafazasından çıkartılarak basın mensuplarına gösterildi. Beyaz eldiven giyen müze konservatörü, Kur'an-ı Kerim'i nazik bir şekilde tutarak sayfalarını çevirdi.


Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious