3 semavi dinin temsilcisi iftarda buluştu

  • Giriş : 21.10.2006 / 00:00:00

3 semavi dinin mensupları Hatay'da düzenlenen iftarda bir araya geldi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

İftarda 3 dinin temsilcileri ellerini açarak tüm insanlığın barış ve huzuru için dua etti.

Fransız parlamentosunun kabul ettiği sözde Ermeni soykırımını yoktur diyenlere verilecek ceza ve Papa'nın İslama hakaret eden sözleri iftardaki konuşmalara damgasını vurdu.

Türkiye'nin tek Ermeni köyü olan Hatay'ın Samandağ'ı ilçesine bağlı Vakıflı köyünden Ermenileri temsilen iftara katılan Agop Gökçen Fransa'yı bir kez daha kınaması büyük alkış aldı.

İftara AK Parti Hatay Milletvekili ve Grup Başkan Vekili Sadullah Ergin, Hatay Vali Yardımcısı Aydın Akkor, Hatay İl Müftüsü Mustafa Sinanoğlu Antakya Ehlibeyt Onursal Başkanı Ali Yeral, Antakya Musevi Cemaati Başkanı Şaul Cennudioğlu, Antakya Hıristiyan Ortodoks Kilisesi Cemaat Vakfı Başkanı Jozef Naseh, Antakya Hıristiyan Katolik Kilisesi Cemaat Başkanı Dominiko Pertokli ve çok sayıda davetli katıldı.

İftar sonrasında konuşan Birleşik Sanayici ve İş Adamları Derneği Başkanı Mehmet Narin, Hatay'daki bu birlik ve beraberlik ortamının tüm dünyaya örnek olmasını istedi.

Narin, 3 semavi din temsilcilerinin sevgi ve barış ortamında bir arada olabilmelerinin, insanlığın dikkatleri üzerine çekmesi gereken bir davranış olduğunu söyledi. Din temsilcilerinin birer diyalog temsilcisi olması gerektiğini vurgulayan Narin, Fransa parlamentosunun aldığı kararı da kınamayı ihmal etmedi.

Antakya Ehlibeyt Onursal Başkanı Ali Yeral, Ramazan ayının yalnızca Kuran-ı Kerim'in değil Tevrat ve Zebur'un indirildiği bir ay olduğunu hatırlattı. Yeral, Papa ve Fransa'nın Türkiye' karşı aldığı tutumu şiddetle kınadıklarını aktardı.

Hristiyan Katolik Kilisesi Cemaat Başkanı Dominiko Pertokli, "Biz hepimiz insanız ve kardeşiz. Bunun için sizleri saygı ve sevgiyle barış içinde yaşamaya davet ediyorum ve hepinizin bayramını şimdiden kutuluyorum." dedi

'UTANÇ VEREN ASILSIZ İDDİALAR ONLARIN GERÇEK YÜZÜNÜ GÖSTERİYOR'

Antakya'da yaşanan sevgi barış ortamının bütün dünyaya örnek olmasını isteyen Antakya Musevi Cemaati Başkanı Şaul Cennudioğlu, "Bazı Avrupa ülkeleri bundan örnek almalıdır. Çünkü demokrasinin beşiği olarak görülen ve insan haklarını savunan ülkeler son aylarda bunları göz ardı ederek demokrasi ve ifade özgürlüğünü hiçe saymışlardır.Almış oldukları utanç veren asılsız iddiaları onların gerçek yüzünü göstermektedir. " diye konuştu.

Ermeni köyünün temsilcisi Agop Gökçen yaptığı konuşmada, "Türk kardeşlerimizle asırlardır birlikte yaşıyoruz. Ne yazık ki bazı Avrupa ülkeleri sözde soy kırım yasaları gündeme getirerek bizi rencide ediyorlar. Buradan Fransa'yı ve parlamentosunu Ermeni Soykırımı ile ilgili aldığı yasadan dolayı şiddetle kınıyorum." dedi

'İNSAN HAKLARIYLA ÖVÜNENLER DEMOKRASİNİN KILICIYLA KATLİAM YAPTI'

Antakya Hiristiyan Ortadoks Kilisesi Cemaat Vakfı Başkanı Jozef Naseh ise evrensel insan hak ve özgürlüklerine saygılı bir Türkiye için sorunların demokratik hak ve özgürlükler çerçevesi içinde tartışılması ve çözüme kavuşturulması gerektiğini söyledi.

Hatay Müftüsü Mustafa Sinanoğlu da İslam dinin objektif bir din olduğunun altını çizerek "Biz öyle bir dinin mensubuyuz ki İsa ve Musa peygambere de iman etmezsek Müslüman olamayız. İmanın 6 esasından bir tanesininde peygamberlere iman etmektir. Ne Musa'yı ne İsa'yı ne Hz Muhammed (a.s ) bir birinden ayırmayız bütün hak peygamberlere iman ederiz. Diğer taraftan. İmanın esaslarından biri de kitaplara imandır. Yine bizim dinimiz Tevrat'ı da Zabur'u da kabul eden bir dindir." diye konuştu

VALİ YARDIMCISI AKKOR: AVRUPA DİNLER ARASI DİYALOGU İSTEMİYOR MU ?

Hatay Vali Yardımcısı Aydın Akkor, Avrupa'nın çifte standartına dikkat çekerek başladığı konuşmasında "Son zamanlarda dile getirilen medeniyetler arası ya da dinler arası diyaloga yön verme iddiasında olan bazı çevreler gerçekte başka amaçlar mı güdüyor. Yoksa bunu istemiyorlar mı. Son zamanlarda özelikle Türkiye'ye takındığı bu tutum bizleri çifte standartlar konusunda bir hayli düşündürmektedir." şeklinde konuştu.

İftar sonrası kürsüye son konuşmacı olarak çıkan AK Parti Gurup Başkan vekili ve Hatay Milletvekili Sadullah Ergin ise "Bütün konuşmacıların sözlerine ancak amin diye bilirim. Ayrıca Fransız parlamentosunun almış olduğu karar her ne kadar yürürlüğe girmediyse de böyle bir karar alınmak istenmesine Türkiye Büyük Millet Meclisi olarak gerekli tepkiyi gösterdik." diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious