'3 sene içinde İstanbul'un her yerinden denize girilebilecek'

  • Giriş : 03.06.2006 / 00:00:00

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul Boğazı ve Marmara Denizi'nin temizlenmesi için başlatılan, ''140 Çözüm Projesi''ni, düzenlediği tekne gezisiyle açıkladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Topbaş, İstanbul'da denize akan tüm dere ve atık suların kontrol altına alınacağını belirterek, 140 projeden bugüne kadar 35'inin tamamlandığını, önümüzdeki üç yılın sonunda da tüm projelerin tamamlanarak denizlere atık su deşarjının önleneceğini ifade etti. Yapılan 73 dere ıslahına da işaret eden Topbaş, kentte derelerin toplam uzunluğunun 603 kilometre olduğunu ve bunun 276 kilometresinin temizlendiğini kaydetti.

İstanbul'da yaşayan insanların buranın bir sahil kenti olduğunu tekrar hatırlayacaklarını belirten Topbaş, İstanbul'daki plajların geçmişte olduğu gibi halk tarafından tekrar kullanılmasını istediklerini söyledi. Kentin 234 kilometre sahil bandı bulunduğunu ve halen 161 kilometresinden denize girilebildiğini öne süren Topbaş, İstanbullular'ın da denize girmeye hakkı olduğunu ve önümüzdeki üç yılın sonunda İstanbul sahillerinin her yerinden denize girilebileceğini savundu.

Topbaş, Kabataş İskelesi'nde tanıtımı yapılan deniz süpürme araçlarına değinerek, bu araçlarla deniz yüzeyindeki atıkların toplandığını ifade etti. Vatandaşlara çöplerini derelere ve denizlere dökmemeleri çağrısında bulunan Topbaş, içme suyu konusunda yapılan çalışmalara da değinerek, içme suyunda dünya standartlarının yakalandığını söyledi.

Yeni tasarlanan vapurların kısa bir süre önce halkın oyuna sunulduğunu hatırlatan Kadir Topbaş, bazı çevrelerin son dönemde buna ilişkin eleştirileri bulunduğunu söyledi. İstanbul'un simgesi olan vapurların yok edilmeyeceğini, bunun için mevcut 32 gemiden 31'inin 40 yıl daha hizmet verebilecek duruma getirildiğini anlatan Topbaş, ancak manevra kabiliyeti hızlı yeni tasarım vapurların da seçimi için halka başvurulduğunu belirtti.

İSKİ Genel Müdürü Dursun Ali Çodur da yaptığı konuşmada İstanbul'un her noktasından denize girilebilmesi için 3 milyar doların üzerinde yatırım yapılması gerektiğini dile getirdi. Buna ilişkin tüm projelerin hazırlandığını savunan Çodur, 3 yıl sonra projeler tamamlandığında bunun gerçekleşeceğini söyledi.

Belediye Başkanı Topbaş, daha sonra tekneyle Çayırbaşı Deresi açıklarına yanaşarak burada yapılan kuşaklama çalışması hakkında bilgi verdi. Topbaş, gezi sırasında Küçüksu açıklarında da Küçüksu Deresi ıslah çalışmalarını anlattı.

Gezinin son kısmında basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Topbaş, yeni bir atılım başlattıklarını belirterek, "Ben göreve geldiğimden beri 1 milyar dolarlık harcama yaptık. Bunun için de sulama dahil olmak üzere hepsini üstü üste koyduğumuzda bu yıl için 3 milyar dolarlık yatırım daha öngörüyoruz. Mümkün mertebe kendi öz kaynaklarımızla bugüne geldik ve böylece devam etmek istiyoruz. Bu ciddi bir maliyettir. Bu prjeler, bu yerleşim yerleri yapılmadan önce hayata geçirilmiş olsaydı bugünkü sorunlar yaşanmayacaktı" şeklinde konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious