3 ülke daha Kosova'yı tanıdı

3 ülke daha Kosova'yı tanıdı.21179
  • Giriş : 19.03.2008 / 16:41:00

Bulgaristan, Macaristan ve Hırvatistan Kosova'nın bağımsızlığını tanıyanlar arasında yerini aldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Bulgaristan, Kosova’nın bağımsızlığını tanıma kararı aldığını açıkladı. Macaristan ve Hırvatistan’ın da, Kosova’yı tanıma kararı aldığı bildirildi.

Kosova’nın 3 komşusundan, bağımsızlığı tanıma sinyalleri geldi. Bulgaristan Dışişleri Bakanlığı, bakanlar kurulunun yarın sabah olağanüstü toplanarak Kosova’nın bağımsızlığını resmen tanıyacağı ve konuyla ilgili ayrıntılı bir bildiri imzalayacağı belirtildi.

Açıklamada, Kosova’nın bağımsızlığını tanıma kararının Hırvatistan ve Macaristan ile aynı anda ortak olarak alınacağı kaydedildi. Böylece Bulgaristan, Macaristan ve Hırvatistan, Kosova’nın bağımsızlığını tanıyan ilk komşuları olacak.

Dışişleri Bakanlığı’ndan edinilen bilgiye göre, bakanlar kurulunun yarın yapacağı toplantıdan önce Sırbistan’ın Sofya’daki büyükelçisi Dışişleri Bakanlığı’na çağrılarak alınan karar hakkında bilgi verilecek.

Bulgaristan Dışişleri Bakanlığı yetkilileri, Kosova’nın bağımsızlığının tanınması kararının bölgenin güven ve istikrarına destek verilmesi amacıyla alındığını söylediler.

Yetkililer, kararın Bulgaristan-Sırbistan ilişkilerini olumsuz yönde etkilemeyeceği ümidini dile getirdiler.

Sırbistan yönetimi, Kosova’nın bağımsızlığını tanıyan ülkelerle ilişkilerin gözden geçirileceğini, birçok alanda askıya alınacağını bildirmişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious