3 yıl hapsi istenen DTP'li Osman Baydemir beraat etti

3 yıl hapsi istenen DTP'li Osman Baydemir beraat etti.8090
  • Giriş : 05.02.2008 / 13:47:00

DTP'li Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, beraat etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Farklı dillerde davetiye bastırdığı gerekçesiyle yargılanan DTP'li Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, beraat etti.

Diyarbakır 6'ncı Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmaya, tutuksuz yargılanan sanık Baydemir katılmadı.

Duruşmada, iddia makamı esas hakkındaki mütalaasını mahkemeye sundu.

Savcı, mütalaasında, sanık Baydemir'in, 2006 yılında Türkçe ile birlikte Kürtçe, Zazaca, İngilizce ve Ermenice hazırlattığı 6'ncı Kültür ve Sanat Festivali'ne ilişkin davetiyeyi, adliyeyi temsil yetkisine sahip olan dönemin Cumhuriyet Başsavcısı Hüseyin Canan'a ve birçok kişiye gönderdiğini belirtti.

Mütalaada, sanık Baydemir'in TCK'nın 222'nci maddesinde yer alan "Türk Harflerinin Kabul ve Tatbiki Hakkındaki Kanun"un koyduğu yasaklara ve yükümlülüklere aykırı hareket etmek suçunu işlediği ve bunun yanı sıra davetiyeyi belediye bütçesinden hazırlattığı için de görevini kötüye kullandığı belirtilerek, sanığın iki ayrı suçtan cezalandırılması talep edildi.

Sanık avukatı Muharrem Erbey ise savunmasında, ülke genelinde birçok belediyenin bu tür festivaller yaptığını belirterek, "Belediyeler, davetiyelerinde Türkçe'den başka dillerle de katılımcıları çağırır. Müvekkilimin niyeti, Anadolu uygarlığına, zenginliğine göstermiş olduğu saygıdır. Bu nedenden dolayı beraatini talep ediyorum" dedi.

Mahkeme heyeti, sanık Osman Baydemir'in suç unsurları bulunmadığından her iki suçtan ayrı ayrı beraatine karar verdi.

İddianamede, Baydemir hakkında toplam 3 yıl 6 ay hapis isteniyordu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious