3 yıl Kars'a uçak inmeyecek

  • Giriş : 29.07.2006 / 00:00:00

Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ), Türkiye'de birçok havaalanında olduğu gibi Kars Havaalanı pistini de bakıma alıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Kars Belediye Başkanı Naif Alibeyoğlu, yaptığı açıklamada, 18 Ağustos günü ihalesi yapılarak bakıma alınacak ve 420 gün uçak seferlerine kapatılacak olan havaalanı pistinin Kars'ta hayatı durduracağını söyledi.

DHMİ, Türkiye'de birçok havaalanında olduğu gibi Kars Havaalanı pistini de bakıma alıyor. 18 Ağustos günü ihalesi yapılacak bakım için şartnameye, Kars Havaalanı pistinin 420 işgünü içerisinde bitirilmesi koşulu konuldu. Kars'ta inşaat mevsiminin az olması nedeniyle, pist bakımı 3 yıl gibi uzun bir sürede tamamlanabilecek. Bu süre içerisinde Kars'a uçak seferleri yapılamayacak.

Havaalanının pist bakımı nedeniyle 3 yıl uçak seferlerine kapatılması Kars'ta tedirginliğe neden oldu. Hemen hemen bütün havaalanlarında bu tür ana pist bakımına karşı yedek pist bulunduğuna dikkat çekilerek, Kars'a acilen yedek pist yapılması istendi. Erzurum'da bile 2 yedek pist bulunduğu ifade edilerek, Kars Havaalanı'ndaki pistin bakımı için yaklaşık 5 trilyon lira harcanacağı, oysa bu parayla yedek bir pist yapılıp beraberinde ana pistin bakımının yapılabileceği belirtildi.

"PİST KAPATILIRSA KARS'TA HAYAT DURUR"

Kars Belediye Başkanı Naif Alibeyoğlu, pistin gerçekten uçak inişlerinde büyük bir tehlike arzettiğini ifade ederek, "Pist uzun zamandır tamir edilmiyordu ancak hükümetimiz tarafından ihale edildi. Bu ihale bizim için de şanstır ama 420 günlük bir iş süresi isteniyor ve bu iş süresi içerisinde pist kapanırsa Kars'ta hayat durur. Çünkü Kars'ı, İstanbul, Ankara ve İzmir'e bağlayan tek yolumuz havaalanıdır. Havaalanı Kars'ımızın en büyük velinimetidir. Havaalanımızın kapanması durumunda biz mağdur oluruz" dedi.

Bilim adamından profesörlere kadar her gün onlarca ziyaretçinin uçakla Kars'a geldiğine işaret eden Alibeyoğlu, "Hiçbir profesör, heyet, büyükelçi uçak olmadan otobüsle ilimize gelmez. Eğer tamir nedeniyle bu havaalanı kapanırsa son derece mağdur olacağız. Ya ek bir pist yapılsın ya da seferler aksamadan, uçuşlar engellenmeden tamir yapılması lazım. Bunun için bir arayış içinde olacağız" şeklinde konuştu.

"ULUSLARARASI TAŞIMACILIĞA HAZIRLANIYORDUK"

Ukrayna Büyükelçiliği ile bir dizi temaslarda bulunduklarını ve Kars Havaalanı'nın uluslararası uçuşlara açılması için çalışmaların hızlandırıldığını vurgulayan Başkan Alibeyoğlu şunları söyledi:

"Ukrayna'daki tur operatörleriyle de görüşmeler yaptık. Bu kışın Ukrayna'dan Kars'a uçak seferleri başlatılacak. Ukraynalı turistler kayak için uçakla Kars'a gelerek Sarıkamış'a geçecekler. Her açıdan pistin tamire girmesi alternatif olmadan olmaz, olmaması lazım. Aksi halde bizler çok zor durumda kalacağız. Kars'ta çok kan kaybecek."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious