3 yıl oynayan gider

  • Giriş : 23.03.2007 / 00:00:00

Transferde şimdi de 17. madde şoku yaşanıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Bu madde; 3 yıl aynı takımda oynayan bir futbolcuya, sözleşme sonuna kadar alacağı parayı ödemesi halinde, ülke dışından bir takıma bonservissiz transfer hakkı veriyor

Futbolda transfer kurallarını altüst eden “Bosman kararı”ndan sonra şimdi de FİFA’nın 17. madde şoku yaşanıyor. Yeni kural, 3 yıl aynı takımda oynayan bir futbolcuya, sözleşme sonuna kadar alacağı parayı ödeyerek ülke dışı bir takıma transfer olma hakkı veriyor. Avrupa liglerinde ikinci bir “Bosman olayı” olarak değerlendirilen yeni durum kadrosunda çok sayıda yıldız bulunduran kulüplerde paniğe yol açtı. 17. maddeyi gündeme getiren isim ise İskoçyalı Andy Webster oldu. 2005 yılında Heart of Midhothian takımından Glasgow Rangers’e transfer olmak isteyen Webster, kulübünün problem çıkarması üzerine konuyu mahkemeye taşıdı.

28 YAŞ ÜZERİ DAHA ŞANSLI

17. maddeyi gerekçe göstererek, daha ucuz bir bonservisle transfer hakkına kavuşan Webster’in önce İngiltere’nin Vigan takımına geçtiği ve ara transferde Rangers’e geldiği açıklandı. Webster’in bir anlamda hülle yolunu seçmesinin nedeni ise 17. maddenin sadece ülke dışına transferlere izin vermesi. Elinde yıldız futbolcu bulunan kulüpleri şaşkına uğratan yeni duruma göre yaşı 28’in üzerinde olan futbolcuların ülke dışına transfer olurken 3 yıl beklemelerine de gerek kalmıyor. Şu an oynadıkları takımda 2 yıl forma giymeleri bu haktan yararlanmalarına yeterli. Kulüpler çaresizliğe çözüm arıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious