3 yılda bir kanser taraması yaptırın

  • Giriş : 24.02.2006 / 00:00:00

İngiltere’de bir grup bilim adamının yaptığı araştırmada meme taraması programının yılda 1.400 kişinin hayatını kurtardığını ortaya çıkardı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

İngiltere Ulusal Sağlık Hizmetleri (NHS) Kanser Tarama Programı’na raporlarını sunan Meme Kanseri Tarama ve Danışma Komitesi yaptığı açıklamada “50 yaş üstü kadınların her üç yılda bir tarama yaptırmasını öneriyoruz. Tarama yaptıran kadınlarda ölüm oranında üçte birlik düşüş yaşanıyor. Bu düşüş çok iyi bir oran. 2003-2004 yıllarında yaklaşık olarak 1 milyon 500 bin kadın tarandı ve 11 bin kanser vakası fark edildi. Ayrıca, 1988 yılından beri de kanser teşhisinde yüzde 50’lik bir artış yaşandı” dedi.

MASTEKTOMİ AZALDI

Aynı zamanda İngiltere Kanser Araştırmaları Epidemoloji Birimi direktörü olan komitenin başkanı Prof. Valeire Beral, “Tarama açıkca birçok hayatı kurtarıyor. Meme kanserinin erken teşhisi birçok kadında sonuca gitmede gelişme sağlıyor. Kanser nedeniyle mastektomi ameliyatı olma oranını azaltıyor. Bu çok iyi bir şey. Çünkü, mastektomi yüzünden kadınların meme dokularını ya da memelerinin tamamını almak zorunda kalıyoruz. Bu da onlarda ağır psikolojik sorunlar yaratıyor” dedi. NHS programının direktörü Julietta Patnick ise “Programı yapanların kadınların yaşamına önemli katkısının olması sevindirici. Meme kanseri taraması benzer diğer hastalıklarda da etkili olacak” diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious