3. olan Türk koleji kafilesi yurda döndü

  • Giriş : 23.05.2006 / 00:00:00

Fransa'nın Başkenti Paris'te düzenlenen bilim-teknoloji yarışmasında Dünyü Üçüncüsü olan Türk öğrenci ve öğretmenler, Türkiye'ye döndü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Yaklaşık 30 ülkenin katıldığı yarışmada aralarında bilim ve teknolojide isim yapmış Avrupa ülkelerini de geride bırakarak büyük bir başarıya imza atan Türk koleji kafilesindeki öğrenci ve öğretmenler, önümüzdeki yıl birinci olabilmek için yarından itibaren çalışmalara başlayacaklarını söyledi.
Shell'in düzenlediği "23. Az Yakıtla Çok Maraton Yarışması" Fransa'nın başkenti Paris'te düzenlendi. Öğrenciler öğretmenleriyle birlikte tasarladıkları araçlarla, birbiriyle yarıştı. Çekişmeli geçen yarışta, teknolojide isim yapmış ülkeler de yer aldı. Yaklaşık 30 ülkenin katıldığı ve 269 aracın birbirine üstünlük sağlamaya çalıştığı yarışta Özel Kasımoğlu Coşkun Fen Lisesi öğrecileri, Türkiye adına büyük bir başarıya adını yazdırdı. Öğrencilerden Ali Nadir Dönmez, Esat Keskin ve Ömer Sinan Ağcan'ın yarıştığı ekipte öğretmenler Vedat Keskin ve Murat Turuncu ile birlikte 8 kişi yer aldı. Alternatif enerji katogorisinde dünya üçüncüsü olan Özel Kasımoğlu Coşkun Fen Lisesi öğreci ve öğretmenleri, liselerarası genel klasmanda dünya beşincisi ve hidrojen yakıt kısmında üniversiteli rakipleri arasında dünya altıncısı oldu. Özel Kasımoğlu Coşkun Fen Lisesi öğrenci ve öğretmenleri, dünyada hidrojen enerjisini lise statüsünde üreten tek takım olarak bir rekora adlarını yazdırdı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious