3. Uluslararası İşçi Filmleri Festivali

3. Uluslararası İşçi Filmleri Festivali.14351
  • Giriş : 28.11.2008 / 23:53:00

3. Uluslararası İşçi Filmleri Festivali, Eskişehir'de başladı. Festival kapsamında oyuncular Rutkay Aziz, Nejat İşler, Mustafa Alabora ve Yalçın Güzelce'nin katıldığı yürüyüş düzenlendi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Kanatlı Alışveriş Merkezi önünde bir araya gelen oyuncular ve vatandaşlar, Porsuk Bulvarı ve Hamamyolu Caddesi'nde yürüdü.

Halkın ilgi gösterdiği sanatçılar daha sonra Taşbaşı Kültür Merkezi'nde düzenlenen törene katıldı.

Festival Komitesi Sözcüsü Türk Harb-İş Eskişehir Şube Başkanı Hasan Atak, törende yaptığı konuşmada, festivalde çark sesleri, makinaların uğultusu, madencilerin ışıldayan gözleri, köylülerin nasırlı elleri, emek ve alın terinin bulunduğunu belirterek, bu festivalde ayak takımının olduğunu kaydetti.
Emek hareketinin zorlu bir sınavdan geçtiğini ifade eden Atak, şöyle konuştu:

"Uluslararası İşçi Filmleri Festivali işçilerin, işsizlerin, köylülerin, öğrenci ve kadınların mücadelesini aktarmak amacıyla 1997 yılında bütün dünyada başladı. Aynı yıl Türkiye'de de gösterimler başladı. Eskişehir'de üçüncü kez vatandaşla buluşuyor. Ekonomik krizin getirdiği zor koşulların kendisini hissettirmeye başladığı bugünlerde festivalin anlamı büyüktür. 28 Kasım-5 Aralık tarihleri arasında izleyicilerle buluşacağız. Bu yıl "Emeği gören kamera, sokağa çıkan sinema" parolasıyla işçi sınıfının birlik, beraberlik ve mücadele deneyimlerini aktaran 50 filmin gösterimi yapılacak."

Çağdaş Sinema Oyuncuları Derneği Başkanı Rutkay Aziz de Eskişehir'in yepyeni bir kent olduğunu belirterek, kentin mimarı Büyükerşen'i ve Eskişehirlileri kutladığını ifade etti.

Sanatçı Mustafa Alabora, festivale beşinci kez katıldığını belirterek, "Bu kez Yılmaz Büyükerşen için geldim. Çünkü aydınlık buradan Türkiye'ye yayılacak" dedi.

Oyuncu Nejat İşler, Eskişehir'in Yılmaz Büyükerşen'in sayesinde "adeta kurtarılmış bölge" olduğunu belirterek, şunları kaydetti:

"Çok çirkin bir zamanda yaşıyoruz. Birbirimize dikkat etmeliyiz. James Jones'in romanından sinemaya uyarlanan The Thin Red Line (İnce Kırmızı Hat) filminde Sean Penn ile James Caviezel'in sahnesi var. Penn, Caviezel'e bu dünyayı tek başına değiştiremeyeceğini söyler. Caviezel, (ben bir dünya gördüm ve tek başına değişti) der. Tek başına değişen bir dünya var. Bir de hepimizin birleştiğini düşünsenize."

Festivale oyuncu Yalçın Güzelce, Türkiye Sinema Emekçileri Sendikası Genel Sekreteri Ahmet Keskin, Hayat TV Genel Yayın Yönetmeni Aydın Çubukçu, Halkevleri Genel Başkanı İlknur Birol ve davetliler katıldı. Konuşmaların ardından "Yol" filminin gösterimi yapıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*