3.5 cm'lik Kuran Sabancı'nın

  • Giriş : 20.02.2006 / 00:00:00

Dünyanın en küçük Kuran’ı, İstanbul’daki müzayedede 65 bin YTL’ye alıcı buldu. .

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

’Raffi Portakal 2006 Kış Müzayedesi’nde 1635 tarihli Kuran-ı Kerim 65 bin YTL’ye Sakıp Sabancı Müzesi tarafından alındı. İbrahim Çallı’nın ’Adada Maşlahlı Kadınlar’ tablosu ise 280 bin YTL’ye satıldı.

Portakal Sanat ve Kültür Evi tarafından düzenlenen ’’Raffi Portakal 2006 Kış Müzayedesi’’ nde İbrahim Çallı’nın ”Adada Maşlahlı Kadınlar’’ adlı yağlıboya tablosu 280 bin YTL’ye satılırken dünyanın en küçük Kuran- ı Kerimi de 65 bin YTL’ye Sakıp Sabancı Müzesi’nin koleksiyonuna dahil oldu. Conrad Oteli’nde düzenlenen müzayedeye yaklaşık 500 sanatsever katıldı. 2006 yılının ilk müzayedesini gerçekleştirdiklerini belirten Raffi Portakal, 3.5 saatte sonuçlanacak müzayedenin, üç buçuk aylık bir çalışmanın ürünü olduğunu söyledi. Müzayedede, aralarında Demokrat Parti bakanlarından Samet Ağaoğlu’nun babası, Meşrutiyet döneminin ünlü düşünür ve siyasetçilerinden Ahmet Ağaoğlu’na ait yazıhane, Ağaoğlu ailesine ait opalin lambalar, gümüşler ve tablolar, Türkiye’nin ilk Osmanlı sanat eserleri koleksiyoncularından Mesut Hakgüden’e ait eserler ile Fikret Mualla ve İbrahim Çallı’nın resimlerinin yer aldığı 212 parça satışa sunuldu.4 ASIR ÖNCE ŞİRAZİ KALEME ALDI

Mesut Hakgüden’in koleksiyonundan satışa sunulan Kerim Bin İbrahim Şirazi’nin kaleme aldığı, üstün sanat değeri taşıyan, ”Dünyanın en küçük Kur’an-ı Kerim’i’’ olarak nitelendirilen Kur’an-ı Kerim ise teklif usulüyle satışa çıkarıldı. Müzayedeyi yöneten Raffi Portakal, Kur’an-ı Kerim’in 65 bin YTL’ye Sabancı Üniversitesi Sakıp Sabancı Müzesi koleksiyonuna dahil olduğunu bildirdi. 3 Selim ve 2. Mahmut fermanlarının her biri de 36 bin YTL’ye alıcı buldu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious