3.5 milyon kişi KEY ödemesini almayı başardı

3.5 milyon kişi KEY ödemesini almayı başardı.12757
  • Giriş : 08.08.2008 / 17:26:00

100 YTL'nin altında ödeme alacaklar parasını almaya gitmedi. Ne zamana kadar ödemeyi almanız gerekiyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Konut Edindirme Yardımı (KEY) hesabının tasfiyesi kapsamında, yoğunluk yaşanmaması amacıyla vatandaşlık numarasına göre açıklanan ödeme takvimi, bugün sona eriyor. Hak sahibi vatandaşlar, bugünden sonra 5 yıl süreyle, Ziraat Bankası şubelerinden paralarını alabilecek.

A.A muhabirinin edindiği bilgiye göre, bugün vatandaşlık numarasının son iki rakamı 90-98'le biten hak sahibine şubelerinden ödeme yapan Ziraat Bankası, 28 Temmuz'dan, bugün saat 16:00 itibariyle toplam 3 milyon 452 bin 519 kişiye, toplam 1 milyar 844,5 milyon YTL ödedi. Akşam saatleri itibariyle, ödemelerin 1 milyar 850 milyon YTL'ye, parasını alan vatandaş sayısının ise 3,5 milyona ulaşması bekleniyor.

Vatandaşların 6 Ağustos itibariyle 673 bini parasını ATM'lerden çekti. Kurumların talebi doğrultusunda, 86 bin kişiye de topluca ödeme yapıldı.
Halen 1 milyon 268 bin 133 kişi de Ziraat Bankasının banka kartı bulunmasına karşın, bunlardan sadece 673 bini ATM'den KEY parasını çekerken, diğer kart sahipleri 7 gün 24 saat hizmet veren ATM'lerden paralarını almayı tercih etmedi. Kart sahiplerinden yaklaşık 200 bininde isim tutmaması gibi sorunlar yaşanırken, 400 bin kişi gidip ATM'lerden hemen parasını alacak durumda.

Ziraat Bankası yetkililerinden edinilen bilgiye göre, bugün itibariyle KEY parasını alan 3,45 milyon kişinin yüzde 45'ini 1000 YTL ve üzerinde yardım alanlar, yüzde 18'ini 50-100 YTL arasında yardım alanlar, yüzde 9'unu da 50 YTL'nin altında alacağı olanlar oluşturdu. KEY hesabından 100 YTL'nin altında para alacak 4,5 milyon hak sahibinin olduğunu hatırlatan yetkililer, 50 YTL'nin altında alacağı olan vatandaşların genellikle bunu almak için şubeye gelmediğini, başvurmadığını kaydetti.

Bugün itibariyle parası ödenen 3,45 milyon kişinin sadece yüzde 9'unu 50 YTL'nin altında hak edişi olanlar oluştururken, toplam 1,8 milyar YTL'lik toplam ödeme içinde bu kişilerin payı yüzde 12 oldu.
Şimdiye kadar 100 civarındaki kişi de nakit para yerine Emlak Konut GYO hissesi talep etti.

Vatandaşlık numarasının son iki rakamına göre şubelerden ödemeler bugün sona ererken, bugünden itibaren hak sahipleri 5 yıl süreyle paralarını alabilecek.

Diğer taraftan, vatandaşların ilan edilen KEY ödeme listelerine itirazları da yoğun bir şekilde devam ediyor. Bu durumdaki kişiler, başta Ziraat Bankası şubeleri olmak üzere, Tasfiye halindeki Emlak Bankası'nın KEY Birimi'ne ve sosyal güvenlik kurumu şubelerine başvuruyor.

BİREYSEL BAŞVURUYLA LİSTELER DÜZELTİLMİYOR

Yetkililer, bu durumdaki vatandaşların öncelikle çalıştıkları kuruma ve sosyal güvenlik kurumlarına başvurum belgelerini çıkarmaları gerektiğini vurgularken, buna rağmen KEY birimine ve şubelere yapılan başvurular nedeniyle çalışmakta zorlandıklarını ifade ettiler. Verilen bilgiye göre, çalıştığı işyerinden veya sosyal güvenlik kurumundan belgelerini alan bir çok vatandaş, KEY birimine giderek listelerdeki bilgilerin düzeltilmesini istiyor. Ancak, sosyal güvenlik kurumu veya ilgili ödeme kurumu tarafından gönderilmeyen, bireysel başvurularla listelerde düzeltme yapmamın mümkün olmadığı vurgulanıyor.

Bu arada, listelerin Emlak Konut GYO'ya gönderilmesinden sonra bir çok kurumdan KEY birimine yeni hak sahibi listesi geldiği öğrenildi. Bu listelerin de gelecek haftadan itibaren işlenmeye başlanacağı bildirildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*