30 bin kişiye geçim kaynağı sağlayacak

  • Giriş : 13.09.2006 / 00:00:00

Besi sığırcılığı projesi 30 bin kişiye geçim kaynağı sağlayacak

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği Genel Müdür Yardımcısı Oktay Malyemez, Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde yılda 30 bin kişiye istihdam sağlayacak Sözleşmeli Besi Sığırcılığı Projesi'nin 15 Eylül'den itibaren 22 ilde uygulanmaya başlanacağını söyledi.

Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nin en büyük geçim kaynağı olan hayvancılığın geliştirilmesi ve desteklenmesi amacıyla Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği Genel Müdürlüğü, Ziraat Bankası Genel Müdürlüğü ve Et Balık Kurumu tarafından ortaklaşa yürütülecek olan Sözleşmeli Besi Sığırcılığı Projesi'nin tanıtımı için Adıyaman Halk Eğitim Merkezi Salonu'nda bir toplantı düzenlendi.

Toplantıya, Adıyaman Valisi Halil Işık ile birlikte Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği Genel Müdür Yardımcısı Oktay Malyemez, Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği Daire Başkanı Necdet Dirik, Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği Genel Yönetim Kurulu Üyesi Ahmet Şadar, Erdoğan Sarıcam ve Gaziantep Bölge Müdürü Veli Çelebi ile çiftçiler katıldı.

Toplantıda konuşan Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği Genel Müdür Yardımcısı Oktay Malyemez, projenin 28 ilde 126 ilçede toplam 270 Tarım Kredi Kooperatifi'nin 212 bin 500 ortağından sözleşmeli besi sığırcılığı modelini uygulayabilecek altyapıya sahip olanları kapsadığını belirtti. Malyemez, "TAR-ET projesinin uygulanması ve sürdürülebilirliği açısından, proje kapsamında kesimi yapılacak besi sığırları için yetiştiriciye kargas ağırlık üzerinden, Tarım ve Köyişleri Bakanlığı tarafından 1 YTL/kg et teşvik primi verilecek. Bu primler ortaklarına Tarım Kredi Kooperatifleri aracılığıyla dağıtılacaktır. 10 yıl süreyle yürütülecek projede 880 bin baş hayvan besiye alınacak, 1 milyar 500 milyon YTL'lik iş hacmine ulaşılacak ve yılda 30 bin kişiye geçim kaynağı sağlanacak. Projeyle modern anlamda besicilik altyapısının da temeli atılmış olacak. Ayrıca, yem ve dericilik gibi hayvancılık sanayisinin de gelişimini sağlayacak ve ilave istihdam oluşturacak, sürdürülebilir yetiştiricilik modeli oluşacak. Hayata geçirilecek olan bu projeyle 340 milyon YTL yatırım tasarrufu sağlanabilecek" dedi.

Proje çerçevesinde yetiştirilen besi sığırlarının kesimi ve tüketiciye sunulmasının Et Balık Kurumu tarafından yapılacağını belirten Malyemez, "Tarım Kredi Kooperatifleri'ne vadesi geçmiş borcu bulunmayan, ödeme alışkanlığı iyi olan, sözleşmeli besi sığırcılığı modelini uygulayabilecek altyapı ve bilgi birikimine sahip, en az 15 baş, en fazla 50 baş besi sığırının besisini yapabilecek kooperatif ortaklarımızla sözleşme yapılmak suretiyle uygulanacaktır. Sözleşmeli yetiştiricilik modelinde besi süreleri ortalama 6 ile 14 ay arasında olacaktır. Proje kapsamında besiye alınacak hayvanlar, ortakların mevcut hayvanları olabileceği gibi öz kaynak katkısı alınmak suretiyle Tarım Kredi Kooperatifleri tarafından kredilendirilerek tedarik edilebilecektir" şeklinde konuştu.

Adıyaman Valisi Halil Işık da, Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde hayvancılığın büyük önem taşıdığını belirterek, "Bölge ekonomisi esas olarak tarıma dayalıdır. Buna paralel olarak da ilimizde hayvancılık büyük önem taşımakta ve her geçen gün gelişmektedir. İlimizde 54 bin dolayında büyükbaş hayvan bulunmaktadır. Bu ve benzeri projelerle ilimizin bu konudaki potansiyeli daha da gelişecek. Bunun yanında da modern yetiştiricilik yöntemleri de esas olacaktır. Sözleşmeli besi sığırcılığı konusunda çeşitli kurum ve kuruluşlarımız bir araya gelmek suretiyle hem Güneydoğu hem de ilimizin bu anlamda kalkınması için de üzerlerine düşen gerekli sorumluluk görevlerini yerine getirmektedirler" dedi.

Adıyaman ilinin hayvancılık konusunda önemli bir konuma sahip olduğuna değinen Işık, şöyle dedi: "Her şeyden önce Adıyaman çevresinin Atatürk Barajı ile çevrili olmasından dolayı komşu iller ile Adıyaman arasında hayvan hareketi çok azdır. Bu özellikle hayvan hastalıkları bakımından büyük önem taşımaktadır. Bunun yanında iklim bakımından da Adıyaman hayvan yetiştiriciliği konusunda elverişlidir. Bölgemizde özellikle 17 tane un fabrikasının bulunması, ihtiyaç duyulan kepeği temin etme bakımından da avantajdır."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious