30 bin öğretmen müjdesi

  • Giriş : 28.03.2007 / 00:00:00

Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, ağustos ayında 20 bini sözleşmeli, 10 bini kadrolu toplam 30 bin öğretmen ataması daha yapacaklarını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Çelik, 3 bin kadar memur ve hizmetlinin birkaç ay içinde göreve başlayacaklarını bildirdi.

Sözleşmeli öğretmenlerin tayin taleplerine de dikkati çeken Bakan Çelik, öğretmen tayinlerinde "hatır-gönülle" gelen talepleri kabul etmediklerini belirterek, "Bu konuda talepte bulunan arkadaşlarımız da bizi anlayışla karşılıyor, çünkü adı üzerinde, 'sözleşmeli öğretmen' diyorum. Bu öğretmenler sözleşme imzalarken görev yapacakları yeri önceden kabul ediyorlar. Biz memleketimizin her yerine öğretmen göndermek istiyoruz" dedi.

YENİ KURULAN ÜNİVERSİTELER

Bakan Çelik, yeni kurulan üniversitelere rektör atamasıyla ilgili bir soru üzerine ise YÖK'ün yeni kurulan 15 üniversiteye rektör atamasıyla ilgili seçim yaptırdığını ve bazı adaylar belirleyip Cumhurbaşkanlığına sunduğunu hatırlatarak, "Biz bu durumun yasalara ve Anayasa’ya aykırı olduğunu ifade ettik. Çünkü yasa ve Anayasa'dan alınmamış bir yetkiyi hiçbir kişi ve kurum kullanamaz. Anayasa Mahkemesi, gerekçeli kararı açıkladı. Bu karar dikkatle okunmalı. Yüksek Öğrenim Kanunu'nun 13. maddesine göre, YÖK'ün kurulan 15 üniversiteye rektör ataması yapması mümkün değil" diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious