30 F-16 için ortak üretim anlaşması

30 F-16 için ortak üretim anlaşması.8926
  • Giriş : 12.05.2007 / 00:00:00

Türkiye ile ABD arasında 30 F-16 için ortak üretim anlaşması imzalandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

1 milyar 780 milyon dolarlık anlaşma, uçakların yazılım kodlarının da Türkiye'ye verilmesini içeriyor.

ABD Hükümeti ve Lockheed Martin firması yetkilileri ile yapılan yoğun müzakereler sonucunda, Türk firmalarının projeye katılımında uzlaşma sağlandığını belirten Gönül, buna göre yeni alınacak 30 F-16 Bloku çağının üretim, montaj, uçuş, test ve teslimat işlemlerinin TAI tarafından Ankara'da gerçekleştirileceğini anlattı.

30 F-16 için TUSAŞ’ta üretim hattı kurulacak. Uçak motarları da Türkiye'de üretilecek.

Envanterde yer alan mevcut F-16'ların Peace Onyx 3 projesi kapsamında yakın zamanda modernize edileceğini hatırlatan Gönül, 2011 yılından itibaren modernize edilecek uçakların belirli sürelerde yerde kalmasının gerekeceğini anlattı.

"Tamamen Türkiye'de üretilebilir"

Türkiye'nin içinde yer aldığı Müşterek Taarruz Uçağı Projesi çerçevesinde tedarik edilecek olan F-35'lerin 2014 yılından itibaren Türk Hava Kuvvetleri'nin envanterine kazandırılacağına da belirten Gönül, "2010'lu yılların ilk yarısında Türk Hava Kuvvetleri'nin harekat etkenliğinde meydana gelebilecek bir zafiyetin giderilmesi amacıyla 30 adet 'F-16 Blok 50 ' uçağının tedarikine karar verilmiştir" dedi.

Uçakların 2011 yılından itibaren üretimine başlanılması planlanıyor. Vecdi Gönül, üretime başlanmasının ardından, Amerika'daki montaj hatlarının da Türkiye'ye gelebileceğini ve F-16'ların tamamen Türkiye'de üretiminin mümkün olabileceğini söyledi.

Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, ABD’nin uçakların başka ülkelere karşı kullanılması için uyguladığı kısıtlamanın sürdüğünü söyledi. Gönül, F-16 üretimi için yapılan anlaşmanın yerli sanayiye önemli yetenekler kazandıracağının altını çizdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious