30 kuruşun cezası akıl hastanesi

30 kuruşun cezası akıl hastanesi .12874
  • Giriş : 30.09.2007 / 19:30:00

12 Peny çaldı diye suçlandı ve önce hapis yattı, sonra da akıl hastanesinde yaşadı. Kardeşleri 70 yıl sonra onu bulana kadar

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Daha 15 yaşında temizlikçi olarak çalıştığı evde 12 penny(30 kuruş) çaldı diye suçlandı; önce hapse sonra akıl hastanesine girdi. Sistemde kayboldu, 70 yıl sonra kardeşleri buldu.

İngiltere'de Türk filmlerini aratmayan ancak bir o kadar da akıllar durgunluk veren bir olay yaşandığı ortaya çıktı. Jean Gambell adlı genç kız, 15 yaşındayken temizlikçi olarak çalıştığı bir doktorun evinde 12 buçuk penny (30 kuruş) çaldığı suçlamasıyla önce hapse atıldı. Sonra paralar bulundu, suçsuz olduğu anlaşıldı ama bu durum genç kızın, akıl hastanesine yatırılmasına engel olmadı. Doktorun "eksik akıllı" teşhisi dramın başlangıcıydı. Bundan tam 70 yıl önce 1937'de yaşanan süreci tersine çevirmek mümkün olmadı; hastaneye gönderilen Jean, akıl hastaneleri sisteminde kayboldu.

Basit bir suçlama ile bir anlamda hayatı çalınan kadını, hayatta olduğundan haberleri olmayan erkek kardeşleri David(63) ve Alan(60), tesadüfen buldu. Nort West'te annesinden kalan evde oturan David, 25 yıl önce annesini kaybedince kız kardeşleriyle aralarındaki son bağı da bir anlamda yitirdi. Tam 60 yıl boyunca birbirlerini hiç

görmeyen kardeşleri bir araya getiren ise eve gelen bir anket oldu. Bu yıl haziran ayında David'in oturduğu eve bir anket formu gönderildi. İlk önce bunun bir reklam ya da pazarlama broşürü olduğunu zanneden David, zarfı bir kenara fırlatır. Ancak daha sonra sayfanın bir köşesinde kız kardeşinin adını görünce her şey değişir. David, "Kız kardeşimiz hakkında en ufak bir fikrimiz yoktu. Biz doğmadan önce bu sistemde kaybolmuştu. Onun hayatta olduğunu öğrenmek inanılmaz duygusal bir andı. Ailemden geri kalan birini bulmak büyük mutluluk" açıklamasında bulundu. Hemen, buluşmak için bir randevu ayarlandı, ancak yetkililer, kardeşlerinin sağır olduğunu ve kendilerini tanımayacağını hatırlatarak, fazla umutlu olmamalarını istedi. Bir demet çiçek yaptırıldı, üzerine de "Merhaba Jean, biz senin kardeşleriniz" yazan bir kart iliştirildi. Aradan geçen yarım asırdan fazla bir süre sonra buldukları ablalarının omuzlarını kollarını atıp sarıldılar.

Yetkililer, yaşanan bu olayla ilgili olarak soruşturmanın sürdüğünü açıkladı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious