30 ülkenin gizli belgeleri Türkiye'de

  • Giriş : 15.02.2007 / 00:00:00

Türkiye'nin arşivlerinde sadece kendisine ait değil, Balkanlar, Avrupa, Afrika ve Ortadoğu'da bulunan 30 ülkenin geçmişiyle ilgili belgeler bulunuyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Bu konuya dikkat çeken Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, arşivlerde sadece Türkiye'ye ait değil, Balkanlar, Avrupa, Afrika ve Ortadoğu'daki 30 ülkenin geçmişiyle ilgili belgelerin bulunduğunu açıkladı.

Milli Arşiv Yasa Tasarısı, dün TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda görüşüldü. Alt komisyona sevkedilen tasarıyla ilgili konuşan Şahin, bilgiye ulaşma ve çağdaş biçimde saklamanın büyük önem taşıdığını belirtti. Türkiye arşivlerinin önemini vurgulayan Şahin, şunları söyledi:

"Arşivler bir devletin ve toplumun hafızasıdır. Tarihin derinliklerine kadar uzanan köklü bir devlete sahibiz. Bu belgeler, sadece bizim ülkemizi ve insanlarımızı ilgilendirmiyor. Balkanlar, Avrupa, Ortadoğu ve hatta Afrika'ya kadar 30 ülkenin belgeleri bizim arşivlerimizde. Bu ülkelerin yöneticileri kendi geçmişleriyle ilgili bilgiye ulaşmak için bize başvurmak zorundalar. Çok zengin belgelere sahip olan bir arşivimiz var."

TASARI NE GETİRİYOR?

Devlet arşivlerini çalanlara, tahrip edenlere, izinsiz olarak bulundukları yer dışına veya yurt dışına çıkaranlara, 1 yıldan 6 yıla kadar hapis ve 5 bin güne kadar adli para cezası getiren tasarı, özetle şu hükümleri içeriyor:

* Devlet Arşivleri Genel Müdürlüğü, arşivlerde bulunan arşiv belgeleri ile arşivlik belgelerin tespitine, korunmasına, milli menfaatlere ve kamu yararına uygun olarak kullanılmasına ve saklanması gerekli görülmeyen belgelerin ayıklama ve imhasına yetkili olacak.

* Cumhurbaşkanlığı, TBMM, Genelkurmay, Milli Savunma Bakanlığı ve MİT dışındaki tüm kamu kurum ve kuruluşlarının belgeleri kurumda toplanacak. Kızılay Derneği ve Türk Hava Kurumu da kanun kapsamına alınacak.

* Arşiv belgeleri, arşivlerden veya bulundukları yerlerden dışarıya çıkarılamayacak. Ancak bu belgeler, sergi ve benzeri bilimsel ve kültürel faaliyetler kapsamında Genel Müdürün izni ile dışarı çıkarılabilecek.

* Genel Müdürlükte veya araştırma hizmeti verilen diğer arşivlerde bulunan, tasnif edilmiş ve son işlem tarihi üzerinden 30 yıl geçmiş arşiv belgeleri araştırmaya açılacak.

* Gerçek ve tüzel kişiler, devletle yaptıkları yazışma ve işlemler sonucu oluşan belgeler hariç, devlete ait arşiv belgesi bulunduramayacak, satamayacak, satın alamayacak, ticari amaçla çoğaltamayacak, araştırmaya açamayacak, tahrip ve tahrif edemeyecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious