30 ürünün KDV'si yüzde 8'e düşüyor

30 ürünün KDV'si yüzde 8'e düşüyor.43861
  • Giriş : 18.04.2007 / 00:00:00

Hükümet, bazı temel gıda maddelerinde KDV indirimi için hazırlıklarını tamamladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Maliye ve Hazine yönetiminin uzlaşmaya vardığı pakette ilk etapta 30’a yakın gıda maddesinde KDV oranları aşağı çekilecek.

Maliye Bakanlığı ile Hazine Müsteşarlığı’nın hazırladığı taslağa göre, başta bebek maması olmak üzere, tuz, bisküvi gibi gıda ürünlerinde yüzde 18 olan KDV oranı yüzde 8’e düşürülüyor. Çalışma tamamlanarak Bakanlar Kurulu’na gönderilirken, gıda ürünlerinde vergi indirimine ilişkin nihai kararı Bakanlar Kurulu verecek. Bu arada, Bakanlar Kurulu’nun istenilen gıda maddelerinde KDV oranını yüzde 1’e çekme yetkisi de bulunuyor. Mevcut tabloya göre mama, dondurma, sütlü tatlı, sucuk, salam, sosis, bisküvi, çikolata ve meyve suyu gibi gıda ürünlerinden yüzde 18 KDV alınıyor. Maliye uzmanları, 30’a yakın gıda ürününde yapılacak vergi indiriminin enflasyona yansımasının sınırlı olacağına dikkat çekiyor. Ayrıca, bütçe üzerindeki etkisinin de olumsuz olsa bile sınırlı düzeyde kalacağı kaydediliyor.

VERGİ İADESİNDE SIKINTI

Bu arada, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’in vergi iadesini kaldıran, “Gelir Vergisi Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanunu” onaylamasının ardından başlayan ‘uygulama’ tartışması sürüyor. Maliye Bakanlığı, asgari geçim indirimi kapsamında işverenle net ücret üzerinden sözleşme yapanların mağdur olmaması için neler yapılabileceğini inceliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious