300 El Kaideli terörist, intihar komandosu oldu

  • Giriş : 20.06.2007 / 09:05:00

Afganistan’da 300 El Kaideli terörist, eğitimlerini tamamlayıp intihar komandosu oldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

NATO’nun operasyonlarını sürdürmesine rağmen Taliban ve El Kaide ülkenin güneydoğusunu kontrol etmeye devam ediyor. Afganistan-Pakistan sınırında onlarca El Kaide eğitim kampı olduğu ifade ediliyor. Amerikan ABC televizyonun ele geçirdiği video kayıtlarına göre Afganistan’ın güneyinde yer alan bir kampta eğitimlerini tamamlayan El Kaide militanlarına ’görev dağılımı’ yapıldı. Teröristlerin arasında yaşları 12-13’e kadar düşen çocukların olması dikkat çekti. 9 Haziran’da gerçekleşen ’mezuniyet töreninde’ teröristlere eğitimi tamamladıklarını gösteren belgeler dağıtıldı.
El Kaide’nin üst düzey yetkililerinden Mansur Dadullah’dan talimatlar alan 300 kişilik militan grubunun intihar eylemleri düzenleyeceği ortaya çıktı. ABD, Kanada, İngiltere ve Almanya hedef gösterildi. Militanlar küçük timler halinde görevlendirildi. Video görüntülerinde Dadullah, “Onlar ülkemize gelip çocuklarımızı, kadınlarımızı öldürüyor. Amerikalılar, İngilizler, Kanadalılar ülkemizi cehenneme çeviriyor. Biz de onların peşinden gideceğiz. Pasaportlarınızı hazırlayın. İngiltere’nin en büyük şehitlik operasyonuna imza atacağız'' dedi. ABC’ye konuşan ABD’li istihbarat yetkilileri, “300 kişiden küçük bir bölümünün bile Batılı ülkelere ulaşması ve eylem gerçekleştirmesi büyük hasara yol açar. Bu görüntüleri çok ciddiye alıyoruz'' dedi.
Analistler ise El Kaide tarafından çekilen görüntülerin ABC televizyonuna ulaştırılmasını “propoganda savaşının bir parçası'' olarak yorumladı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious