300 gramlık ekmek israfa yol açıyor

300 gramlık ekmek israfa yol açıyor.9712
  • Giriş : 06.06.2008 / 11:28:00

Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Sinan Aygün, Tarım ve Köyişleri Bakanlığının ekmeğe asgari ''300 gram şartı'' getiren ve 5 Haziran tarihinde yürürlüğe giren tebliğ değişikliğini eleştirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

ATO Başkanı Sinan Aygün yaptığı yazılı açıklamada, buğday rekoltesinin düşük, kuraklık tehlikesinin kapıda olduğu bir ülkede ekmek israfının artmasının, maliyetlerin de artması ve halkın daha pahalıya ekmek yemesi anlamına geleceği uyarısında bulundu.

TBMM, Başbakanlık, bakanlıklar, okullar, kantinler, hastaneler ve pek çok lokanta ile toplu yemek yenen yerlerin 50 gramlık, dönerci ve köftecilerin ise 100 gramlık ekmek tercih ettiklerini belirten Aygün, ''300 gram şartı yüzünden küçük ekmek tercih eden yerler de mağdur olacak. Özellikle toplu yemek yenen yerlerde ekmek israfı artacak'' dedi.

Ekmeğin gramajı arttıkça pişirme sorunlarının da arttığına işaret eden Aygün, ekmek büyüdükçe, içini pişirmenin de zorlaşacağını ve hamur kalacağını öne sürdü.

-PSİKOLOJİK ETKİSİ DE OLUR-

Ekmekte 300 gram şartının psikolojik etkileri olacağına da vurgu yapan Aygün, ''vatandaş ekmeğin gramajına değil fiyatına bakar. Şu anda Ankara'da 150 gram ekmeğin tavan fiyatı 30 kuruş. Ekmek 300 gram olunca fiyatı da ikiye katlanarak 60 kuruşa çıkacak. Ekmeğin gramajının arttığına dikkat etmeyen vatandaş zam yaptığımızı zannedecek'' dedi.

Türk Gıda Kodeksi Ekmek ve Ekmek Çeşitleri Tebliği'nde yapılan değişiklikten önce ekmeğin gramajının 50 ve katları şeklinde düzenlendiğini hatırlatan Aygün, ''dileyen 50 gramlık, dileyen 100 gramlık ekmek alıyordu. Vatandaşlarımızın büyük bölümü de 150 gramlık ekmeği tercih ediyordu. Şimdi sadece 300 gram ekmek satılacak. Bu durum, piyasadaki 38, 40, 42 ve diğer bedenleri yasaklayıp (herkes 50 beden elbise giysin) demeye benziyor'' diye konuştu.

Ekmek tebliğindeki değişikliğin ticaret odalarının görüşü alınmadan yapılmasını da eleştiren Aygün, birçok üyelerinin tebliğin iptali için dava açtığını, bu konuda zamanında görüşlerinin alınması halinde işin bu noktaya gelmeyeceğini kaydetti. Aygün, ekmeğin gramajının hakim karşısında değil masada görüşülmesi gerektiğini bildirdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious