300 kiloluk kadının feryadı

  • Giriş : 09.11.2006 / 00:00:00

Hormon bozukluğu nedeniyle ağırlığının yaklaşık 300 kiloya ulaştığı sanılan, 9 çocuk ve 11 torun sahibi Saadet Okutulmuş, 2 yıldır mahkum olduğu 4 duvara sonunda isyan etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Ömrünün yatıp kalktığı tek kişilik yatakta geçtiğini belirten 56 yaşındaki Okutulmuş, İl Sağlık Müdürlüğü'ne telefonla başvurup yardım istedi, “Benim derdim, kilolarım yemek içmekle değil. Tiroid bezlerim bozuk. Tek isteğim kilolarımdan, hastalıklarımdan kurtuluncaya kadar hastanede kalıp tedavimin yapılması. Ayağa kalkıp evimin içinde dolaşmak tek arzum” dedi.

5 yıl önce işçi emeklisi eşi Mecit Okutulmuş'u kaybeden, en küçüğü 19, en büyüğü 41 yaşında 9 çocuğu bulunan Saadet Okutulmuş, adının aksine mutlu olmadığını söyledi. Bekar iki çocuğuyla kaldığı Altındağ'daki evinden en son iki yıl önce dışarı çıktığını, tuvalete bile gidemediğini belirten Saadet Okutulmuş, “Değil evden, odadan dışarı çıkamıyorum. Ayağa kalkamıyorum. Sadece sağ yanıma devrilip yatabiliyorum, uyumak için yattığımda bile yarım saatte bir kalkıyorum. Perişanım” diyerek dertlerini şöyle anlattı:
“9 çocuk doğurdum. Hamileliklerimde bile aşırı kilolu değildim. Eski resimlerimi göstersem, inanmazsınız. 15 yıl öncesine kadar da normal kiloluydum. 15 yıl kadar önce iki kez göbek fıtığı ameliyatı, 10 yıl önce guatr ameliyatı oldum. Hiç bir faydasını görmedim, zayıflamadım. Hormon hapları verdiler. Kilo aldıkça aldım. Herhalde 300 kilo gelirim. hiç tartıya çıkamadım, o yüzden bilmiyorum. Kilolar arttıkça kalp, yüksek tansiyon hastalıkları da beraberinde geldi. Diz kapaklarım için doktor ‘çürümüş', dedi. Platin takılması gerekiyormuş. Ama hastaneye bile gidemiyorum. İki yıl önce bir zayıflama programı için İstanbul'da ünlü bir doktora gittim. Bir hafta kaldım. Epey de kilo verdim ama maddi imkanlarım nedeniyle daha uzun kalamayıp döndüm. Dönüşümde taksit taksit bir milyar borç ödedim ama giden kilolar geri geldi. Sokağa çıkıp doktora gidebildiğim dönemde bana zayıflama hapı, hormon hapı verdiler. Ama bu hapları alabilmek için her ay heyete girmem gerekiyordu. Ben yürüyemiyorum ki doktora gideyim. İlaçları alamadığım için tedavim hep yarım kaldı. Sonunda kımıldayamaz hale geldim. Kendi ihtiyacımı görememek beni kahrediyor.”

TIBBİ YARDIM ALACAK

Çaresiz kalıp çocuklarının önerisiyle telefonla İl Sağlık Müdürlüğü'nü arayıp durumunu anlattığını ve kendilerinden ‘ilgilenme' sözü aldığını belirten Okutulmuş, “Bu kadar kiloluyum ama inanın yemekten değil. Bazen sabah kahvaltısı yapıyorum, akşama kadar bir şey yemiyorum. Yemekten olsa boğazımı kısar, kilolarıdan da dertlerimden de kurtulurum. Torunlarım bazen yedikleri çikolatadan şekerden veriyor, onları bile almıyorum. Benim tiroid bezlerim çalışmıyormuş, hormonlarım bozukmuş. Daha önceleri de hastaneye kısa süreli yatırıldım. ilaç verip eve gönderildim. Benim şimdi isteğim hastanede uzun süreli yatışımın sağlanması. Uzun süre yatıp tedavi görmek, kilolarımdan da hastalıklarımdan da kurtulmak” dedi.
Öte yandan İl Sağlık Müdürlüğü yetkilileri de başvuruyu değerlendireceklerini, tıbbi yardım dışında gerekirse Şişmanlar Okulu'nun bulunduğu Ege Üniversitesi Hastanesi'ne de sevkini sağlayacaklarını söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious