300 kişi içme suyundan hastanelik

  • Giriş : 09.11.2006 / 00:00:00

Trabzon'un Vakfıkebir İlçesi'ne bağlı mahalle ve köylerde yağan yağmur sularının belediye içme suyu şebekesine karışması sonucu 300'ü aşkın kişi hastanelik oldu

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Vakfıkebir ilçe merkezine bağlı içme suyu şebekelerinden kaynaklandığı tahmin edilen ve yüksek ateş, bulantı, kusma ve ishal vakaları nedeniyle acil servise getirilen ve sayıları 300'ü aşan çoğunluğu öğrenci hastaların, durumlarının iyi olduğu belirtildi.

Dün sabah itibariyle hastanelere akın eden 0- 30 yaşları arası çocuk, öğrenci ve vatandaş, Vakfıkebir Devlet Hastanesi acil servisine başvurarak ayakta tedavi edildi. Acil servisteki görevli doktorlar öğrencileri ilk müdahaleyi yaptıktan sonra velilerin eşliğinde evlerine gönderirken, bir grup hasta da yüksek ateş nedeniyle müşahade altına alındı.

Hastalık için kesin teşhisin koyulmadığını belirten kaymakam Zaman, "Dün sabah itibariyle ilçemiz hastane ve sağlık ocağına 300'ün üzerinde hasta yüksek ateş şikayetiyle başvurdu. Öğrencilerimize ve velilerimize geçmiş olsun diyorum. Olaydan hemen sonra ilçe hıfzıssıh kurulunu acil toplantıya çağırdık. Özellikle çocuklarda görülen yoğun ishal vakaları üzerine tedbirimizi aldık. Şehir içme sularından acilen tahlilleri yapılmak üzere su numuneleri alıp gönderdik." dedi.

Kaymakam Zaman, tedbir amaçlı okul çevresindeki gıda satış yerlerinin ilçe tarım müdürlüğü, belediye ve sağlık grup başkanlığından görevlendirilecek bir memur ile düzenli olarak denetlenmesine karar verdiklerini ifade ederek şöyle konuştu: "Suların düzenli olarak denetlenmesine ve kaynatılarak içilmesi konusunda vatandaşlara gerekli duyuru ve eğitimlerin yapılması, tüm eğitim kurumlarında öğrencilerin lavabo konusunda su musluklardan su içmelerinin engellenmesi için okul idarelerince gerekli tedbirlerin alınmasına, çöp toplama merkezlerinin belediye başkanlığı tarafından dezenfekte edilmesine oy birliğiyle karar verdik."

Sağlık İl Müdür Yardımcısı Dr. Sinan Kazaz da çalışma başlattıklarını, tüm sağlık ekiplerinin görevinin başında olduğunu ve alınan su numulerinin tahlile gönderildiğini söyledi. Olaydan hemen sonra çalışma başlattıklarını kaydeden Kazaz, "Yaptığımız çalışmalar neticesinde ve hastaların şikayeti doğrultusunda sudan kaynaklanmış olacağını düşündük. Konuyu belediye yetkililerine ileterek gerekli önlem almalarını istedik. Şu an itibariyle vatandaşların şebeke suyu içmemeleri konusunda uyarıda bulunduk. Bu süre içinde belediye vatandaşlarla sağlıklı içme suyunu temin edecek. Su numuneleri gelinceye kadar şebeke suyu kullanmamaları, yada suyu kaynatarak içmelerini önerdik." diye konuştu.

Yüksek ateş ve ishal teşhisiyle çocuğunu hastaneye getiren İsmail Hacıfettahoğlu ise hastalığın sudan kaynaklandığına inanmadığını, doktorların kendisine hava değişiminden kaynaklanabileceğini söylediğini, şimdilek doktorların söylediğini yapmaktan başka çarelerinin olmadığını söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious