300 nüfuslu köyde 260 bin fidan diktiler

  • Giriş : 12.03.2007 / 00:00:00

Her yıl düzenledikleri ''Ağaç Dikme Bayramı'' geleneklerini 14 yıldır sürdüren, Afyonkarahisar'ın Afşar köylüleri bugüne kadar 260 bin fidan diktiler.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

300 nüfusa sahip olan Dinar İlçesine bağlı Afşar köyünde bir araya gelen yüzlerce insan 12 bin yeni fidanı toprakla buluşturdu.
Köyün çıplak sırtlarına bugüne kadar 260 bine fidan diktiklerini belirten Afşar Köy Muhtarı Nazım Aygündüz, dikilen fidanların büyük bir bölümünün tuttuğunu söyledi.
Muhtar Aygündüz, hedeflerinin fidan sayısını bir milyonun üzerine çıkartmak olduğunu ifade ederek, şunları söyledi:
''14 yıldır düzenlediğimiz bu ağaç dikim bayramına Almanya'dan ve diğer illerden gelerek katılan köylülerimiz, var güçleriyle çalışıyorlar. Köylülerimizin yüreğindeki bu ağaç sevgisi sayesinde 260 bin fidan diktik.
Bu çalışmamızın çevre köy ve belediyelere de örnek olmasını diliyorum. Maalesef biz 14 yıldır bayram havasında ağaç dikmemize rağmen, çevre köylülerin bizi örnek almamasına da üzülüyoruz.''
-GURBETÇİNİN GÖZYAŞLARI-
Almanya'dan ağaç dikmek için geldiğini belirten Afşarlı gurbetçi Veli Özkök ise duygularını dile getirirken, gözyaşlarına hakim olamadı.
Özkök, ''Ağaç dikmenin yurt genelinde olmasını istiyoruz. Buna belki biz sebep oluruz ve bizi örnek alırlar. Burası bizim Türkiye'miz, kendi köyümüzle çok gurur duyuyorum. İnşallah herkes bir ağaç diker ve Türkiye'miz yeşillenir ve yağmur sıkıntısı çekmez'' diye konuştu.
Konuşurken oldukça duygulanan ve gözleri dolan Özkök'un, ''Türkiye'nin her yerine fidan dikin'' diye feryat etmesi duygulu anlar yaşanmasına neden oldu.
Yurt dışından ve çeşitli illerden gelerek ''Agaç dikme bayramı''na katılan Afşar köylüleri, ağaç dikmek için adeta birbirleriyle yarıştılar.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious