300 yıl sonra gelen medeniyet

  • Giriş : 13.08.2006 / 00:00:00

Diyarbakır’ın Kulp ilçesindeki Akçasır köyü, kurulmasından 300 yıl sonra yola kavuştu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Düz bir alan bulunmaması nedeniyle helikopterin bile iniş yapmakta güçlük çektiği ilçenin kuzeyindeki sarp ve dağlık kesimde yer alan ve ilçe merkezine 63 kilometre uzaklıktaki 80 haneli Akçasır köyünde yaşayanlar, yol yapılmasıyla modern dünyayla tanışmanın heyecanını yaşıyor. Kulp Kaymakamı Yüksel Kara, yaklaşık 3 ay süren çalışmayla stabilize yolun açılmasının ardından incelemelerde bulunmak için güvenlik görevlileri eşliğinde köye varmak için yola koyuldu. Sarp ve dağlık kesimler arasından zaman zaman otomobillerin engebeli kısımları çıkmakta zorlandığı 63 kilometrelik zorlu mesafe yaklaşık 4 saatte kat edilebildi.


Yola ilk kez kavuşan ve kendi deyimleriyle “köyümüze ilk devlet geldi” diyen köyün büyükleri konuklarla ilgilenirken çocuklar da yolun yapımı sırasında karşılaştıkları iş makinelerinden sonra ilk kez gördükleri bir otomobilin etrafında toplanarak ürkek ve meraklı bakışlarla otomobile dokundular.

‘HASTALARIMIZI 2 GÜNDE İLÇEYE ULAŞTIRIYORDUK’

Kadınlardan 11 çocuklu Şeha Çiçek (40) dünyadan habersiz kendi hallerinde yaşadıklarını, geçimlerini hayvancılıkla sağladıklarını söyledi. Yaşamı boycuna köyde yaşadığını sadece bir kez hastalık nedeniyle zor koşullar altında Kulp’a gittiğini belirten Çiçek, şöyle konuştu: “Köyde neredeyse herkes akrabasıyla evli. Ben de amcamın oğluyla evliyim ve 3 çocuğum sakat. Onların tedavisini merkeze uzak olduğumuz için yaptıramıyoruz. Geçen yıl benim rahatsızlığım nedeniyle doktora gitmek için 2 gün boyunca yürüdük. Birinci günün sonunda ancak komşu köye vardık. Geceyi köyde geçirdik. Ertesi gün tekrar yola koyulduk, 2 günde ancak ilçeye vardık. Ardından hastaneye gittik. İlçeyi bir kez gördüm. Akşam olunca hangi odaya gitsen her yer aydınlıktı. Bizim köyde ise geceleri karanlığa gömülüyor. Gaz lambaları ile aydınlanıyoruz. Artık bizde karanlıktan aydınlığa kavuşacağız. Çok zor koşullarda doğum yapıyoruz. Doğum sırasında ölen kadınlarımız var. Ama şimdi yolumuz yapıldı. Yolla birlikte yaşamımız değişecek. Su ve elektrik gelecek. Çocuklarımız cehaletten kurtulacak.”

‘TELEVİZYONUN NE OLDUĞUNU BİLMİYORUM’

Seyithan Çiçek ise bugüne kadar çok zor şartlar altında yaşamlarını sürdürdüklerini, yolun medeniyetle tanışmanın anahtarı olduğunu ifade ederek, “Köyümüze elektrikte gelince biz de televizyon alacağız. Televizyonu bir kere gördüm, ama ne olduğunu bilmiyorum. Bizde artık medeniyetle tanışacağız” dedi.

MUHTAR: ARTIK BEBEKLERİMİZ ÖLMEYECEK

Yola kavuşmanın sevincini yaşayan Muhtar Ömer Çelik ise köyün dağlık bir kesimde olması nedeniyle her şeyden mahrum şekilde yaşadıklarını, hastalarını kendi çabalarıyla ağaçtan yaptıkları sedyelerle saatler süren zor ve tehlikeli yolculuktan sonra Kulp ilçesine ulaştırabildiklerini belirtti.

Özellikle kışın 2-3 metreyi bulan kar nedeniyle dış dünyaya tamamen kapandıklarını bu güçlükler nedeniyle bazen hastalarını kaybettiklerini belirten Çiçek, “Yolumuz bitince evimin önünde secdeye vararak Allah’a şükür ettim. Yolumuz tamamlandı. Çok mutluyuz. Artık bebeklerimiz ölmeyecek. Yoldan sonra okulumuz yapılacak, elektrik ve su gelecek. Köyde sadece erkeklerden genç olanlar binbir zorlukla ilçeye gidiyorduk ve 6 aylık kışlık erzakımızı alıp dönüyorduk” dedi.

OKUL DA YAPILIYOR

Kaymakam Yüksel Kara ise 2004 yılında ilçeye atandığını, belirterek 80 haneden oluşan ve yaklaşık 300 kişinin yaşadığı köyün 300 yıllık bir yerleşim yeri olduğunu söyledi.

Akçasır köyünün tarihi boyunca ilk kez yola kavuştuğunu anlatan Kara şunları söyledi: “Cumhuriyet tarihinde köye gelen ilk kaymakamım. İlçe merkezinden 63 kilometrelik kısmı tamamladık. Tespitlerimize göre köyde 160’a yakın okul çağında çocuk var. Okulun yapımına da başladık. Köyümüz yakında elektriğe de kavuşacak.”

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious