300 yıl sonra yola kavuştular

  • Giriş : 12.08.2006 / 00:00:00

Diyarbakır'ın Kulp ilçesine bağlı Akçasır köyü 300 yıl sonra yola kavuştu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Kulp Kaymakamı Yüksel Kara, Cumuhriyet tarihinde köye gelen ilk kaymakam oldu.

Diyarbakır'da köyler yol, su ve elektriğe bir bir kavuşuyor. Kaymakamlık, düz alanın bulunmayışı nedeniyle helikopterin bile iniş yapmakta zorluk çektiği Kulp'un köylerine yol yapıyor. İlçenin kuzeyindeki sarp ve dağlık kesminde yer alan ve merkeze 63 kilometre uzaklıktaki 80 haneli Akçasır köyüne 300 yıl sonra yol yapıldı. Kulp Kaymakamı Yüksel Kara, yaklaşık 3 aylık çalışma sonucunda yola kavuşan köye gitti. Hayatlarında ilk kez yola kavuşan köylüler "köyümüze ilk devlet geldi." ifadesiyle sevinçlerini dile getirdi.

Akçasır köyü sakinlerinden 11 çocuk annesi Şeha Çiçek (40) hayatı boycuna köyde yaşadığını sadece bir kez hastalık nedeniyle zor koşullar altında Kulp'a gittiğini belirterek şunları anlattı: "Geçen yıl benim rahatsızlığım nedeniyle doktora gitmek için 2 gün boyunca yürüdük. Birinci günün sonunda ancak komşu köye vardık. Geceyi köyde geçirdik. Ertesi gün tekrar yola koyulduk. 2 günde ailçeye vardık. Ardından hastaneye gittik. İlçeyi bir kez gördüm. Akşam olunca hangi odaya gitsen her yer aydınlıktı. Bizim köyde ise geceleri karanlığa gömülüyor. Gaz lambaları ile aydınlanıyoruz. Yolla birlikte yaşamımız değişecek. Su ve elektrik gelecek. Cehaletten kurtulacağız."

Bugüne kadar çok zor şartlar altında hayatlarını sürdürdüklerini dile getiren Seyithan Çiçek ise "Yol medeniyetle tanışmaktır. Köyümüze elektrikte gelince biz de televizyon alacağız. Televizyonu bir kere gördüm, ama ne olduğunu bilmiyorum. Bizde artık medeniyetle tanışacağız" dedi.

Yola kavuşmanın sevincini yaşayan Muhtar Ömer Çelik de köyün dağlık bir kesimde olması nedeniyle her şeyden mahrum şekilde yaşadıklarını söylüyor.

Hastalarını kendi çabalarıyla ağaçtan yaptıkları sedyelerle saatlerce süren zor ve tehlikeli yolculuktan sonra ilçeye ulaştırabildiklerini belirten Çiçek, "Yolumuz bitince evimin önünde secdeye vararak Allah'a şükür ettim. Yolumuz tamamlandı. Çok mutluyuz. Artık bebeklerimiz ölmeyecek. Yoldan sonra okulumuz yapılacak. Elektrik ve su gelecek. Köyde sadece erkeklerden genç olanlar binbir zorlukla ilçeye gidiyorduk. 6 aylık kışlık erzağımızı alıp dönüyorduk." şeklinde konuştu.

Kaymakam Yüksel Kara ise 2004 yılında ilçeye atandığını, belirterek 80 haneden oluşan ve yaklaşık 300 kişinin yaşadığı köyün 300 yıllık bir yerleşim yeri olduğunu söyledi.

Akçasır köyünün tarihi boyunca ilk kez yola kavuştuğunu hatırlatan Kara, "Cumhuriyet tarihinde köye gelen ilk kaymakamım. İlçe merkezinden 63 kilometrelik kısmı tamamladık. Tespitlerimize göre köyde 160'a yakın okul çağında çocuk var. Okulun yapımına da başladık. Köyümüz yakında elektriğe de kavuşacak." dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious