301 için ilk öneri hazır

  • Giriş : 05.02.2007 / 00:00:00

Sivil toplum örgütlerinin TCK 301'de değişiklik için yürüttüğü çalışmalarda, dokuz örgüt bir metin hazırladı. DİSK ve TTB ise uzlaşmada yok.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

AGOS Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink'in öldürülmesinden sonra bir kez daha gündeme gelen TCK'nın 'Türklüğü aşağılamak' suçunu düzenleyen 301. maddesinin değiştirilmesi konusunda dokuz sivil toplum örgütü bir metin üzerinde uzlaştı.

Metnin içeriği perşembe günü açıklanacak.
Başbakan Tayyip Erdoğan'ın sivil toplum örgütlerinin ortak bir metinde uzlaşmaları halinde öneriyi değerlendireceklerini söylemesi üzerine çalışmalara başlayan örgütler, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'nin (TOBB) İstanbul'daki merkezinde dün bir kez daha toplandı. Toplantıya TOBB'un yanı sıra İktisadi Kalkınma Vakfı (İKV), Türk İş, Hak İş, Türkiye İşverenler Sendikası (TİSK), Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB), Memur Sen, Televizyon Yayıncıları Derneği, DİSK ve Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) katıldı. Daha önceki toplantılara katılmayan MÜSİAD dün ilk kez çalışmalara katılmış oldu. Türk Tabibleri Birliği (TTB), maddenin tamamen kaldırılmasını istediği için toplantıya katılmadı. Temsilcisi yurtdışında bulunduğu için, TÜSİAD da toplantıda yer almadı.
Toplantıda maddeden muğlak ifadelerin kaldırılması ve cezai yaptırımların azaltılması gündeme geldi ve sonunda bir metinde karar kılındı. İKV Yönetim Kurulu Başkanı Davut Ökütçü, uzlaştıkları metnin perşembe günü saat 10.00'da basın toplantısıyla açıklanacağını belirtti.
Hak İş Genel Başkanı Salim Uslu daha önce uzlaşı arayışına katılanların ayrılmasını eleştirdi. Uslu, ortak metne başka sivil toplum örgütlerinin de imza atabileceğini, bu yöndeki çalışmaların süreceğini belirtti. Çalışmaları 11 sivil toplum örgütü yürütüyordu. Dünkü metinde MÜSİAD'la birlikte dokuz örgüt uzlaşmış oldu.

DİSK: Eskisinden farklı değil
Toplantıda bulunan DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi, uzlaşılan metne 'katılmadığını' belirterek, "Madde 301'in geçmiş halinden farklı olmadı. Cezaların miktar olarak düşürülmesi bu sorunu çözmüyor. Dink ceza almasaydı da yargılaması sırasında yaşananlar linç kampanyasına dönüşecekti. Biz tamamen değiştirilmesini istiyoruz ve bu yönde çalışmaya devam edeceğiz" dedi.
TTB Başkanı Gençay Gürsoy da 301 engelinin tamamen kaldırılması gerektiğini söyledi. Gürsoy, "Muhtemelen hükümet bu teklif üzerinde minimal değişiklikler yapacak. Bunun gerekçesini de STÖ'ler böyle istedi diye açıklayacak" diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious