301 olmazsa olmaz!

  • Giriş : 04.10.2006 / 00:00:00

Olli Rehn, Türkiye ile AB arasında bir tren kazası yaşanmaması ve 3 Ekim’in başka yıldönümlerinin de kutlanabilmesi için Türkiye’ye geldiğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

301 OLMAZSA OLMAZ

301. maddeden Türk devletini ve Türklüğü aşağıladıkları gerekçesiyle 70 dava açıldı. Aydınlar, mahkemelere çıkarıldı. Bu kişiler fikirlerini şiddet içermeyen yollarla açıkladılar. Maalesef, Türkiye’de ifade özgürlüğü, belli kısıtlamalara tabi. Türkiye’nin bu ceza kanununu artık Avrupa İnsan Hakları Konvansiyonu ile aynı düzeye getirmesi bekleniyor. Türkiye güçlü bir ülke. Bu maddeye ihtiyacı yok. Şiddet içermeyen yollarla fikirlerin açıklanması, AB siyasi kriteri, ortak demokratik değerleridir. 301. maddede yapılacak değişiklik, Türk vatandaşlarının da çıkarına. İfade özgürlüğü, her açık toplum ile sosyal ilerlemenin parçası.

PKK’YI KINIYORUZ

AB Komisyonu, PKK ve diğer terörist örgütleri kınıyor. Güneydoğu sorununa sadece güvenlik yaklaşımıyla değil siyasi, sosyal, ekonomik ve kültürel boyutları içeren stratejiyle yaklaşılmalı.

TREN KAZASI OLMASIN

Türkiye ile AB arasında bir tren kazası olmasını engellemek istediklerini belirten Rehn, bu tren hattında iki yol olduğunu ve Başbakan Erdoğan ile görüşmelerinde doğru rayları bulmak için gayret sarf edeceklerini söyledi. Rehn, Genelkurmay Başkanı Büyükanıt’ın "irtica tehdidi var" görüşünü anımsatarak, "Siz böyle bir tehlike görüyor musunuz?" sorusuna, şöyle karşılık verdi: "Türkiye, sivil-ordu ilişkileri açısından, yaptığı reformlarla gurur duymalı. Bunlar devam etmeli. Çünkü, Avrupa demokrasisinde Ordu, sivil denetim altındadır."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious