301 patlamaya hazır bomba!

  • Giriş : 23.10.2006 / 00:00:00

Türkiye'nin AB Daimi Temsilcisi Volkan Bozkır'dan 301 eleştirisi: Fikrini söyleyen insanın devlete karşı isyanı yoksa, suça teşvik yoksa, insanlar düşündüğünü söyleyebilmeli.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Türkiye'nin AB Daimi Temsilcisi Volkan Bozkır, Avrupa Komisyonu'nun 8 Kasım'da açıklayacağı Türkiye ile ilgili ilerleme raporuna ilişkin olarak, "301. madde ile limanlar konusunun patlamaya hazır iki bomba olduğunu" söyledi.

301. maddeden açılan davaların Türkiye için sıkıntı yarattığını ifade eden Bozkır, "Yazar-çizerler, düşüncesini rahat konuşamıyor ve yazamıyorsa, ortada bir sorun var demektir. 100'ün üzerinde insan hakkında dava açılmışsa, bir problem vardır. Türkiye, AB istiyor diye değil, kendi insanı için, demokrasiyi geliştirmek için düzenlemeler yapmalı. O düzeyi yakaladığımızda belki biz AB'ye girmek istemeyeceğiz" dedi.

Gazetecileri kabul etti
Anadolu Ajansı'nın haberine göre, Bozkır, Avrupa Komisyonu Türkiye Delegasyonu tarafından düzenlenen "Yerel gazetecilerin Brüksel ziyareti" kapsamında, dün bir grup Türk gazeteciyi kabul etti.
AB Komisyonu'nun Türkiye ile ilgili ilerleme raporunu 8 Kasım'da açıklayacağına dikkat çeken Bozkır, şunları söyledi:

"301. madde ve limanlar konusu patlamaya hazır iki bomba. İkisi de veya biri patlayabilir. Ya da hiçbiri patlamaz. Dolayısıyla ne olacağını bugünden kestirmek zor. Benim tecrübelerime göre önümüzde uzun bir zaman var. Türkiye'nin şu aşamada yapması gereken kendi inisiyatifiyle birinci aşamayı bitirmesi.

Türkiye'de idamdan işkenceye birçok şey değişti. Dolayısıyla fikrini söyleyen insanın devlete karşı isyanı yoksa, suça teşvik yoksa insanlar düşündüğünü söyleyebilmeli. Türkiye'nin bu konuda bir adım atması gerekiyor."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious