301 rafa kalktı

  • Giriş : 23.12.2006 / 00:00:00

301. maddeye yönelik çalışmaları rafa kaldırıldı

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Avrupa Birliği’nin değiştirilmesini istediği Türk Ceza Kanunu’nun 301. maddesi, gerek Başbakan Erdoğan’ın "öneri getirin" dediği sivil toplum örgütlerinin uzlaşma sağlayamaması gerekse AB ilişkilerinde gelinen son durum nedeniyle hükümet tarafından "sumen altı" edildi.

"TÜRKLÜĞE DOKUNDURTMAYIZ"

Avrupa Birliği’nden gelen 301. maddede değişiklik yapılması yönündeki baskılar üzerine hükümet, topu sivil toplum örgütlerine attı. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, AB’den gelen 301. maddenin değiştirilmesi yönündeki baskılar üzerine sivil toplum örgütlerine çağrıda bulunarak "öneri getirin" dedi. Erdoğan’dan gelen bu çağrı üzerine de Türk-İş, Hak-İş, DİSK, TOBB ve TÜSLAD gibi örgütlerin de aralarında bulunduğu n sivil toplum örgütü, 301. maddede yapılabilecek değişiklikleri görüşmek üzere harekete geçti. Sivil toplum örgütlerinin birkaç aydır üzerinde çalıştığı 301. madde konusundaki çalışmalar ise sonuçsuz kaldı.

Sivil toplum örgütlerinin ard arda yaptığı toplantılarda ceza indirimi konusunda uzlaşma sağlayan sivil toplum örgüderi, 301. maddenin yorumlanmasında uluslararası hukukun gözönünde bulundurulması konusunda da anlaşmaya vardı. Ancak sivil toplum örgüderinin "Türklüğü aşağılamak" suçuna yönelik farklı bakış açıları, görüşmelerin ve 301. maddeye yönelik çalışmaların kilitlenmesine yol açtı. Sivil toplum örgüderinin birkaç aydır yürüttüğü çalışmalarda, üzerinde uzlaşma sağlayamadıkları "Türklüğün tanımı" konusunda Türk-İş ve TİSK "Türklüğe hakaret unsuruna dokundurtmayız" görüşünü dile getirdiler. Toplantılarda DİSK ve Hak-İş ise "değişmezse biz yokuz" mesajı verdiler. Sivil toplum örgüderinin ortaya koyduğu farklı bakış açıları ve uzlaşmaya yanaşmaz tavırları ise 301. maddeye yönelik çalışmaların kilitlenmesine yol açtı. Türk-İş ve TİSK’in "Türklüğe hakaret" suçuna yönelik düzenlemenin aynen kalması konusundaki ısrarı, DİSK ve Hak-İş’in de "değiştirilmeli" yönündeki görüşü üzerine, sivil toplum örgüderi, hükümete 301. maddeye yönelik somut öneri götürme girişiminden vazgeçti.

HÜKÜMETİN İŞİNE GELDİ

301. maddeyi değiştirmek konusunda "gönüllü" davranmayan ve AB’den gelen baskılar üzerine harekete geçen hükümet ise hem sivil toplum örgüderinin uzlaşma sağlayamaması ve somut bir öneri ortaya koyamaması hem de AB ile yürütülen müzakerelerin durma noktasına gelmesi nedeniyle, 301. maddeye yönelik çalışmaları rafa kaldırdı. AKP hükümetinin, 301. maddeye yönelik değişikliği başka bahara bırakmasına ise 2007 yılının cumhurbaşkanlığı seçimi ve seçim yılı olması, AB ile müzakerelerde yaşanan sorunları gerekçe gösterdiği kaydedildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious