301 tartışması yeniden alevlendi

301 tartışması yeniden alevlendi.10301
  • Giriş : 04.10.2007 / 21:19:00

Hükümet 301. maddede değişiklik sinyali veriyor ama net konuşmuyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Dışişleri Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan ısrarlı sorulara “Reformlar devam edecek” demekle yetindi.

301’inci madde... Türkiye'nin son dönemine damgasını vuran, Avrupa Birliği’nin şiddetle karşı çıktığı; Türk Ceza Kanu’nun "Türklüğü aşağılama" başlığını taşıyan maddesi.

Bu maddeye göre:

“Türklüğü, Cumhuriyeti veya Türkiye Büyük Millet Meclisi’ni alenen aşağılayan kişi, 6 aydan 3 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır"

"Türkiye Cumhuriyeti hükümetini, devletin yargı organlarını, askeri veya emniyet teşkilatını alenen aşağılayan kişi, 6 aydan 2 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır."

“Eleştiri amacıyla yapılan düşünce açıklamaları suç oluşturmaz.”


Ancak bu ifade ne davaların açılmasını önlüyor ne de insan hakları örgütleri ile Avrupa Birliği’ni tatmin ediyor.

Orhan Pamuk, Elif Şafak, Hasan Cemal , İsmet Berkan ve Baskın Oran gibi birçok ünlü isim bu maddeden yargılandı; mahkemeler zıt görüşlerin çatışma alanına döndü.

Bu davaların hepsi sonuçsuz kaldı, ama Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink önce 301'den mahkum oldu, ardından gazetesinin önünde vuruldu. Dink cinayeti 301 tartışmasını doruğa çıkarttı.

Muhalefetten destek yok

59’uncu hükümet tartıştı ama sonuçcuz kaldı. Üstelik topu sivil toplum örgütlerine attı “Öneri getirin , değiştirelim” dedi. Ama örgütler de bir çıkış yolu bulamadı. Seçimler nedeniyle rafa kalkan 301 yine Avrupa Birliği’nden gelen eleştirilerle yeniden gündemde. Ama hükümetten yine net bir açıklama yok.

Dışişleri Bakanı Ali Babacan “Reformlar sürecek” demekle yetindi. CHP ise maddenin aynen korunmasından yana. CHP'ye göre sorun maddede değil uygulamada.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious