"301. madde haftaya Meclis'ten geçer"

  • Giriş : 22.04.2008 / 15:41:00

Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin, Türk Ceza Kanununun (TCK) 301. maddesinin değiştirilmesine ilişkin kanun teklifinin gelecek hafta TBMM Genel Kurulundan geçirileceğini düşündüğünü söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

AK Parti grup toplantısında gazetecilerin, ''TCK'nın 301. maddesinin değiştirilmesi'' yönündeki sorularını cevaplayan Şahin, şunları söyledi:

''301. madde değişikliği Adalet Komisyonundan basın camiasını temsil eden kuruluşların önerilerine çok yakın şekilde geçti. Zaten 301 daha çok basın mensuplarını, yazarları, çizerleri, düşünce insanlarını ilgilendiren bir maddeydi. Dolayısıyla beklentilere de cevap verecek şekilde geçmesinden memnunum.

Genel Kurulda tabii ki muhalefet diyeceğini diyecektir. Bu da muhalefetin en doğal hakkıdır ve görevidir. Ben önümüzdeki hafta Meclisten geçeceğini düşünüyorum. Önemli olan uygulamadır. Ciddi bir sorunla karşılaşacağımız kanaatinde değilim.''

Bir gazetecinin, ''Hakaretin serbest bırakıldığı, ceza sınırının 2 yıla çekilerek, bu suçu işleyenlerin serbest bırakılmasının sağlanacağı şeklinde eleştiriler var. Ne diyorsunuz?'' sorusu üzerine Bakan Şahin, bunun tamamen hakimin takdirinde olduğunu, isterse para cezasına çevireceğini, isterse de erteleyebileceğini belirtti.

Adalet Bakanı Şahin, ''Önceki davaların ne olacağı'' şeklindeki bir soru üzerine de ''Lehe olan değişiklikler, geçmişe yürüyeceği için tabii ki onlar yeniden ilgili savcılıklar, hakimlikler ve yargı kuruluşlarımızca ele alınacaktır'' dedi.

AA

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious