301. madde için taslak hazırlanıyor

  • Giriş : 10.11.2006 / 00:00:00

Sivil toplum örgütleri, yarın Ankara'da biraraya gelerek TCK'nın 301'inci maddesini masaya yatıracak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

AB İlerleme Raporu'na da giren Türk Ceza Kanunu'nun (TCK) 301. maddesiyle ilgili değişiklik çalışmalarına hız verildi. AK Parti'den sonra sivil toplum örgütleri de kendi taslağını hazırlıyor. Yarın Ankara Sheraton Otel'de bir araya gelecek olan kuruluşlar, ortak bir taslak çıkaracak. Çalışma daha sonra Başbakan Tayyip Erdoğan'a sunulacak. Erdoğan, geçtiğimiz hafta sivil toplum örgütleri ile bir araya gelmişti. Başbakan, muğlak ifadelerin netleşmesi konusunda görüş bildiren örgütlere, "Biz, sizin iradenizi görmek isteriz. Siz ortak bir metin hazırlayın, bize getirin. Biz de yasa değişikliği olarak Meclis'e sevk edelim." teklifini yapmıştı. Başbakan Erdoğan, önceki gün medya kuruluşlarıyla yaptığı toplantıda konuya ilişkin sorular üzerine sivil toplum örgütlerinden somut öneri beklediklerini belirtmiş; ancak bugüne kadar kendilerine herhangi bir şeyin ulaştırılmadığından dert yanmıştı.

'Muğlak ifadeler çıkarılacak'

Başbakan'ın bu teklifinin ardından işe koyulan örgütlerin başında Hak-İş geliyor. Hak-İş Başkanı Salim Uslu, salı gününden bu yana 3 akademisyen ve 2 hukukçunun konuyla ilgili çalıştıklarını ve bir taslak hazırladıklarını açıkladı. Şahsi kanaatlerinin yasanın kaldırılmasından yana olduğunu ifade eden Uslu, "Fakat madem toplumun bir kesimi yasanın kalkmasını istemiyor, o zaman orta yolu bulmak için muğlak ifadelerin değişmesi gerekiyor." dedi. Hak-İş'in taslağında 'alenen aşağılayan' ifadesinin yerine "Kamu güvenini ve saygınlığını sarsar biçimde alenen hakaret" ibaresi getiriliyor.

"Eleştiri amaçlı düşünce açıklamaları suç oluşturmaz." hükmünü içeren dördüncü maddenin başına da, "Kamu güveni ve saygınlığını sarsıcı nitelikte olmayan" ifadesi ekleniyor. Ayrıca üçüncü maddede yer alan yurtiçi-yurtdışı ayrımı da kaldırılıyor.

İktisadi Kalkınma Vakfı (İKV) Yönetim Kurulu Başkanı Davut Ökütçü de Başbakan ile yapılan toplantıda 301'deki muğlak ifadelerin netleşmesi konusunda görüş bildirdiklerini ifade ederken, Erdoğan'ın 'çalışmanızı yapın, bize getirin' dediğini aktardı. Topantıya katılan sivil toplum örgütlerinin o günden bu yana konu üzerinde çalıştığını kaydeden Ökütçü, "Amaç ifadeleri netleştirerek tartışmaların ve sorunların ortadan kalkmasını sağlamak. En kısa zamanda çalışmaları tamamlayarak kamuoyuna da duyuracağız." diye konuştu.

Memur-Sen Başkan Yardımcısı Ali Küçükkösen de çalışmalarını sürdürdüklerini belirtirken, yarınki toplantı sonrasında düşüncelerinin netleşeceğini vurguladı. Türk Tabipleri Birliği (TTBB) Başkanı Gencay Gürsoy, 301. maddenin tamamen kalkması görüşünde olduklarını bildirdi. Buna yanaşılmıyorsa muğlak ifadelerin netleşmesi konusunda mutabakata varıldığına işaret eden Gürsoy, "Başbakan ile toplantıya başlamadan önce sivil toplum örgütleri temsilcileriyle kendi aramızda toplantı yaptık. Orada da bizim gibi maddenin kalkmasını düşünen örgüt temsilcileri söz alarak görüşlerini aktardı. Fakat buna yanaşılmıyor ise muğlak ifadelerin kaldırılması için neler yapılabileceği konuşuldu." görüşünü dile getirdi.

Dışişleri: Aralıktaki zirveye kadar değişir

Hükümet, 14-15 Aralık tarihinde Brüksel'de yapılacak Avrupa Birliği (AB) liderler zirvesine kadar Türk Ceza Kanunu'nun 301. maddesinde değişikliğe gidecek. Deniz ve hava limanlarını Kıbrıs Rum Kesimi'ne açması için 'bir ay süre' verilen Ankara, Brüksel ile arasındaki gerilimi azaltmak için reform sürecine ilişkin eleştirileri bertaraf etme kararı aldı. Dışişleri Bakanlığı'ndan bir yetkili, hükümetin AB zirvesine kadar TCK 301. maddede değişikliğe gideceğini aktardı. Zaman'ın dünkü manşetinde AK Parti'nin 301. maddede düşünce ve ifade özgürlüğünü genişleterek, muğlak noktaları giderecek rötuşlar yapacağı belirtilmişti. AK Parti'nin yaptığı taslak çalışmasında, çok tartışılan 'Türklüğü' kelimesi yerine 'Türk milleti' ibaresi getirilirken, 301'den alınan cezalarda uygulanan 'yurtiçi-yurtdışı' ayrımı kaldırılıyor. Ayrıca eleştiriden ne anlaşıldığı konusu açıklığa kavuşturuluyor. Süleyman Kurt, Ankara


AK Parti grubu, kongre öncesi toplanıyor

AK Parti, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla hafta sonu yapılacak kongre öncesinde grup toplantısı yapma kararı aldı. Bugün saat 17.00'de basına kapalı olarak yapılacak grup toplantısında kongrede yapılacak düzenlemeler ve özellikle partinin karar organları Merkez Karar ve Yönetim Kurulu ile Merkez Yürütme Kurulu üyeliklerinde yapılacak değişiklikler üzerinde durulacağı öğrenildi. Kongre öncesinde milletvekillerinin düşüncelerini öğrenmek isteyen Erdoğan, vekillerin, MYK ve MKYK üyelikleri için önerilerini dinleyecek. Grup toplantısında eski başbakanlardan Bülent Ecevit'in cenaze törenine katılım düzeyinin de ele alınması bekleniyor. Bu arada, AK Parti kongresindeki halkoyunları gösterisinin, eski Başbakan Bülent Ecevit'in vefatı dolayısıyla iptal edildiği açıklandı. 7 bölgeyi temsil edecek 45 kişilik halkoyunları ekibi, ASKİ Spor Salonu'nda 11 Kasım Cumartesi günü yapılacak kongre etkinlikleri kapsamındaki gösteri için bir aydır hazırlanıyordu. Ankara, Zaman


301. madde

1) Türklüğü, cumhuriyeti veya Türkiye Büyük Millet Meclisi'ni alenen aşağılayan kişi, altı aydan üç yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.

2) Türkiye Cumhuriyeti hükümetini, devletin yargı organlarını, askeri veya emniyet teşkilatını alenen aşağılayan kişi, altı aydan iki yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.

3) Türklüğü aşağılamanın yabancı bir ülkede bir Türk vatandaşı tarafından işlenmesi halinde ceza üçte bir oranında artırılır.

4) Eleştiri amaçlı düşünce açıklamaları suç oluşturmaz.


Hak-İş'in hazırladığı taslak

1) Türk milletine, Türkiye Cumhuriyeti Devleti'ne, Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne, kamu güveni ve saygınlığını sarsar biçimde alenen hakaret eden kişi, altı aydan üç yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.

2) Türkiye Cumhuriyeti hükümetine ve yargı organlarına kamu güvenini ve saygınlığını sarsar biçimde alenen hakaret eden kişi, üç aydan bir yıla kadar hapis veya adli para cezası ile cezalandırılır.

3) Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin asker veya emniyet teşkilatına, kamu güvenini ve saygınlığını sarsar biçimde alenen hakaret eden kişi, adli para cezası ile cezalandırılır.

4) Kamu güveni ve saygınlığını sarsıcı nitelikte olmayan, eleştiri amacıyla yapılan düşünce açıklamaları suç oluşturmaz.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious