301. madde kaldırılmalı!

  • Giriş : 14.11.2006 / 00:00:00

KESK Genel Başkanı İsmail Hakkı Tombul ve TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Soğancı hükümetin yapması gerekenin 301. maddeyi kaldırmak olduğunu belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Tombul ve Soğancı yaptıkları ortak yazılı açıklamada, TCK'nın 301. maddesi gündeme geldiği andan bugüne kadar düşünce ve ifade özgürlüğünü engelleyici bir içeriğe sahip olmasından dolayı çokca eleştirildiğini hatırlattı. Tombul ve Soğancı : "Hükümet, demokrasi konusundaki söyleminde samimi ise yapması gereken şey, düşünce ve ifade özgürlüğünü engelleyen 301. maddeyi kaldırmaktır" dedi.

Hükümetin son dönemde bu maddenin yeniden düzenlenmesi konusunda çabalar içine girdiği ve çeşitli emek-meslek ve kitle örgütlerini de bu sürece dahil etmeye çalıştığını belirten Tombul ve Soğancı, şöyle devam etti:

"Düşünce ve ifade özgürlüğünü engellemeye yönelik yasaların varlığı, demokratikleşme sürecine vurulmuş darbelerdir. Bu nedenle Türkiye'nin gerçek anlamda demokratik bir hukuk devleti olabilmesi için düşünce ve ifade özgürlüğünün önünde engel olan maddeler üzerinde bazı düzenlemeler yapılması ya da başka maddelerin içine konulması bir çözüm olamaz. Eğer hükümet, demokrasi konusundaki söyleminde samimi ise yapması gereken şey, düşünce ve ifade özgürlüğünü engelleyen 301. maddeyi kaldırmaktır. Ancak bütünlüklü bir çözüm, toplumu 12 Eylül hukukunun cenderesinden kurtaracak adımların atılmasından geçmektedir. Bizler, düşünce, ifade ve örgütlenme özgürlüğünün önündeki engellerin kaldırılması mücadelesine dün olduğu gibi bugün de kararlılıkla devam edeceğiz."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious