301. madde Meclis'te

301. madde Meclis'te.16204
  • Giriş : 14.04.2008 / 09:42:00
  • Güncelleme : 14.04.2008 / 09:48:47

Meclis'te bugün 301. madde üzerinde yapılacak değişiklik görüşülecek.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

AK Parti hakkındaki kapatma davasına odaklanan siyaset, bu hafta Avrupa Birliği reformlarına yoğunlaşacak. Hükümetin hızlandırdığı demokratikleşme hamlesi, TBMM'nin öncelikli gündem maddesi olacak. Bu kapsamdaki ilk adım Türk Ceza Kanunu'nun 301. maddesini değiştirmek. Bu düzenlemeyi, parti kapatmayı zorlaştıran anayasa değişikliğinin takip etmesi bekleniyor. Laiklik konusundaki endişeleri gidermeye yönelik düzenlemeler de iktidarın gündeminde. Öncelikle muhalefet partileriyle uzlaşma aranacak. AK Parti grup başkan vekilleri, Meclis'teki partilere bugünden itibaren mutabakat turları düzenleyecek. Ancak CHP, 'parti kapatmanın zorlaştırılması'na kapılarını tamamen kapatırken, MHP, 301. madde konusundaki tavizsiz tutumunu sürdürüyor. Kahramanmaraş Milletvekili Veysi Kaynak'ın imzasını taşıyan TCK'nın 301. ve 305. maddeleriyle ilgili değişiklik teklifi, bu hafta Adalet Komisyonu'nda görüşülecek. Dava açılması için Cumhurbaşkanı'ndan izin alınmasını şart koşan öneri, madde metnindeki 'Türklük' ifadesinin yerine de, 'Türk milleti' ve 'Türkiye Cumhuriyeti'ni koyuyor. Ayrıca hapis cezasının üst sınırı 3 yıldan 2 yıla indiriliyor. Bu, mahkemeden çıkacak cezanın ertelenmesine ya da para cezasına çevrilmesine imkân sağlıyor. Meclis, demokratikleşme mesaisine 301'le başlıyor

Yazıcıoğlu'na göre 'sivil anayasa' acil ihtiyaç

BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu, geniş katılımla yeni ve sivil bir anayasanın yapılmasını istedi. Yazıcıoğlu, ''Milletin özgürlüğüyle devletin güvenliğini dengeleyecek katılımcı sivil ve demokratik bir anayasaya ihtiyaç vardır." dedi.

Yazıcıoğlu, partisinin yerel seçimler ve Türkiye gündeminin değerlendirildiği Kızılcahamam Asya Termal Otel'de gerçekleştirilen "Türkiye Büyük Birliğini Arıyor'' programının ikinci ve son gününde kapanış konuşması yaptı. Toplantıda, parti teşkilatıyla görüş alışverişinde bulunduklarını belirten Yazıcıoğlu, "BBP'nin yerel seçimlerde, tüm seçim çevrelerinde kendi adaylarını göstereceğini bildirdi. Ülke gündemini değerlendiren BBP lideri, dünya ölçeğindeki ekonomik krizin göğüslenebilmesi için ülke içinde her alanda istikrarın önemine işaret etti. Muhsin Yazıcıoğlu, gerilim ve kamplaşmanın ülkeye vereceği zarara dikkat çekerek herkesi sağduyuya çağırdı. "Gençliğimiz oyunlara ve farklılıkları çatışmaya dönüştüren provokasyonlara gelmemelidir.'' diyen BBP lideri, gençliğin kavga girdabına çekilmemesi için üniversitelere, güvenlik güçlerine, siyasetçilere, medyaya ve sağduyu sahibi vatandaşlara önemli görevler düştüğünün altını çizdi.

CHP, 2 Temmuz'un 'sevgi ve hoşgörü günü' ilan edilmesini istiyor

CHP Genel Sekreter Yardımcısı Mehmet Sevigen, "1993'te Sivas'ta meydana gelen olayın unutulmaması için 2 Temmuz'un "sevgi ve hoşgörü günü'' ilan edilmesi için bugün TBMM Başkanlığı'na kanun teklifi verecek.

CHP'den yapılan açıklamaya göre, kanun teklifinde her yıl 2 Temmuz'da bütün kamu kurum ve kuruluşlarının öncülüğünde vatandaşların ve sivil toplum örgütlerinin katılımıyla törenler düzenlenmesi öngörülüyor. Teklifte, "2 Temmuz 1993'te Sivas'ta meydana gelen olayın unutulmaması için'' Madımak Oteli binasının, yaşamını yitirenler anısına Kültür ve Turizm Bakanlığı'nca müze haline getirilmesi ve bir anıt yaptırılması isteniyor. Teklifte, "sevgi ve hoşgörü günü''nde düzenlenecek törenlerle ilgili yönetmeliğin, kanunun yayımlandığı tarihten itibaren 3 ay içinde Devlet Bakanlığı, Kültür ve Turizm ve Milli Eğitim bakanlıklarınca ortak düzenlenmesi hükmü yer alıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious